Ahmet Muhtar Ömer'in Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsıra isimli sözlüğünde bulunan tıp alanındaki lafızlar - Yapı ve anlambilim üzerine bir çalışma-
The expressions in the field of medicine in Ahmet Muhtar Omer's lexicon called Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsira (The collection of modern Arabic language) – A study on structure and semantics
- Tez No: 869683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOAAD AHMED ALY SHOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Modern dönem dilbilimcileri arasında özellikle sözlükbilim çalışmalarıyla ön plana çıkan Ahmet Muhtar Ömer'e ait olan Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsıra isimli sözlük, grup çalışması ile hazırlanan çağdaş Arap sözlük çalışmalarının en güzel örneklerinden biridir. Bu tez çalışmasında ilgili sözlükte bulunan tıbbî lafızlar bir araya getirilerek yapı ve anlambilim özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışma giriş, dört ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında; araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve kapsamı hakkında açıklamalar yapılmıştır.Birinci bölümde üzerinde araştırma yapılacak olan sözlüğün yazarı Ahmet Muhtar Ömer'in hayatı, ilmi ve akademik kişiliği, eserleri, hakkında yapılmış çalışmalar ve Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsıra isimli sözlük ile içerdiği tıbbî lafızlar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, anlambilim ve semantik alanlar nazariyesi ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra ilgili sözlükte bulunan tıbbî lafızlar semantik alanlarına göre tasnif edilmiş ve istatiksel veriler sunulmuştur.Üçüncü bölümde sözlükler arası anlam ilişkileri hakkında bilgi verildikten sonra semantik alanlarına ayrılmış olan tıbbî lafızlar arasındaki anlamsal ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ilgili sözlükte bulunan tıbbî lafızlar yapılarına göre incelenerek taksîm edilmiş ve istatiksel veriler paylaşılmıştır. Sonuç bölümünde tıbbî lafızlar üzerine yapılan anlambilimsel çalışma ve yapısal çalışma değerlendirilmiş, ulaşılan sonuçlar ve istatiksel veriler zikredilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ahmet Mutar Ömer, Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsıra, Tıp, Lafız, Anlambilim, Semantik Alanlar, Yapı. Haziran 2024, 140 Sayfa.
Özet (Çeviri)
Ahmet Muhtar Omer's Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsıra which has become prominent among contemporary linguists is one of the most distinguished outcomes of contemporary Arabic lexicon studies that are conducted via groupwork. This dissertation study assembles the expressions in the field of medicine in the relevant dictionary and evaluates them semantically. The study consists of introduction, four main chapters, and conclusion. The introduction dwells on the object, purpose, significance, method, and frame of the research.The first chapter includes information on the life, academic study, scientific personality, canon of Ahmet Muhtar Omer as well as the studies conducted on him. This chapter also contains explanations on Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsıra and the expressions in the field of medicine that it has.The second chapter demonstrates the classification of the expressions in the field of medicine in the relevant dictionary according to their semantic fields upon providing general information on theories on semantics and semantic categories. The third chapter explains the semantic relations among dictionaries, which is followed by the examination of semantic relations among the expressions in the field of medicine that has been classified based on their semantic fields. The fourth chapter involves the structural classification of the expressions in the field of medicine in Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsıra and the statistical data. The conclusion includes the evaluation of semantic and structural studies on the expressions in the field of medicine, the outcomes that are obtained as well as statistical data. KEYWORDS: Ahmet Muhtar Omer, Mu'cemu'l-Luğati'l-Arabiyyeti'l-Muâsıra, Medicine, Term, Semantics, Semantic Fields, Structure. June 2024, 140 Page.