Türkiye'de kentsel mekânın dönüşümü: Bursa örneği
Transformation of urban space in Turkey: The case of Bursa
- Tez No: 504369
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Artı değer kavramı ortaya çıktığı andan günümüze dek kent ile daima sıkı bir ilişki içerisinde olmuş; kenti oluşturan, onun tarihsel akış içerisinde seyrini etkileyen, onu dönüştüren başat unsur olarak var olagelmiştir. Artı değerin niteliğinde yaşanan herhangi bir değişim kentleri de etkisi altına alarak onları bulundukları durumdan farklı bir biçime sokmuş, yani dönüştürmüştür. Tarım devrimiyle başlayan bu dönüşüm süreci, endüstri devrimiyle boyut değiştirmiş, son olarak küreselleşme ve neoliberalizmin getirileriyle günümüzdeki halini almıştır. Türkiye de dünyadaki bu gelişmelere kayıtsız kalamamıştır. 1980 yılı sonrasında neoliberal politikalarla biçimlenen küresel dünyaya eklemlenme yoluna giren bir ülke olarak 2000'li yıllara ulaşmış ve 2000'li yıllarda da bu yolu hızla kat etmeye devam etmiştir. Dolayısıyla kent de bu yol içerisinde dönüşüme tabii olmuştur. İşte bu noktada çalışma; Türkiye'de kentsel mekânın dönüşümünü konu almakta, bu dönüşümün somut mekânsal örneklerini Bursa kenti üzerinden incelemekte ve bu örneklerin çıktılarını ortaya koymaya çalışmaktadır. Böylelikle kentsel mekânın dönüşümünün hangi seyirde ilerlediği tartışmaya açılacaktır.
Özet (Çeviri)
From emergence of surplus value concept until today, this concept had strong relationship with city, and existed as principle element that form the city, effected the historical flow of the city, and transformed the city. Any change in quality of surplus value exercised influence on cities where cities were given a different shape from the point they existed, i.e. transformed. This transformation process started with agricultural revolution, changed dimensions with industrial revolutions, and lastly took the current form with globalisation and neo-liberalism. Turkey was unable to be insignificant to such changes. As a country that followed the articulation of globally shaped neo-liberal policies after 1980s, the country reached 2000s, and from 2000s until today moved on this road with utmost speed. Therefore, due to such policies, cities were subjected to transformation. At this point, this study considered transformation of urban space in Turkey, analysed tangible space examples of this transformation within Bursa city, and presented outputs of this example. Thus, the level and path of urban space transformation will be discussed in this study.