Nietzsche'ci paradigmada tragedyanın yeri ve tragedya kuramının alternatif tiyatroda yansımaları
The role of tragedia in Nietzsche paradigm and alternative theater reflections of the tragedia theory
  1. Tez No: 504377
  2. Yazar: BÜLENT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Nietzsche'nin tragedya kuramı, kolektif, katılımcı ve dönüştürücü bir tiyatronun nasıl olması gerektiğini, böyle bir tiyatro ruhu içinde varolan insanın yaşamın içinde nasıl etkin bir rol oynadığını göstermesi açısından önemlidir. Nietzsche'ye göre bugünkü tiyatro anlayışının, tiyatronun kolektif, katılımcı, bütünleştirici ve bu özelliğinden dolayı dönüştürücü varoluşundan uzaklaşıp sistemin içinde işlevsiz bir araç haline gelmesinin temel nedeni Dionisyak özün yerini Sokratik/Apollonik aklın almış olmasıdır. Bu nedenle onun tiyatro/tragedya anlayışı, Sokrates'le başlayan ve Aristoteles'le ivmelenen rasyonel akla karşı verdiği tartışma ve mücadele içinde ortaya çıkmıştır ve ona göre ilkin bu hakim düşünce ile hesaplaşılmalıdır. Tiyatro ancak bu koşulda tekrar eski Dionysosçu ruhuna kavuşabilecek ve yeni insan yaratılabilecektir. Bu görüşleri nedeniyle Nietzsche, hem felsefe tarihinde hem de tiyatro anlayışında büyük değişiklikler gerçekleştiren bir filozoftur.Nietzscheci bu düşünsel çizgi, 20. yüzyıl tiyatro düşünür ve uygulayıcılarının üzerinde anlaştıkları bir noktadır. Bu nedenle tiyatro içindeki yeni arayışlar, tiyatronun mevcut problemini çözmek, tiyatroya tekrar ilk zamanlardaki o kolektif ruhunu kazandırmak için uğraşmışlardır. Onların gördüğü bu ruh, tragedyanın ilk zamanlarındaki; ritüelistik bir etkinlik düzleminde varolduğu zamanlardır ve bu nedenle 20. yüzyıl tiyatro hareketleri yüzlerini ileriye değil, geriye; ritüelistik tiyatro zamanlarına çevirmişlerdir. 20. yüzyıl tiyatro hareketlerinin geldiği düşünsel izlek, Nietzscheci bir izlektir.Bu tez kapsamında, tragedya ve tiyatro anlayışının bu tartışmalar ekseninde nasıl başkalaşım geçirdiği ve nihayetinde bu başkalaşımın farkına varılmasıyla, alternatif tiyatro hareketlerinin Nietzsche ile bu izlekte nasıl buluştuğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nietzsche's theory of tragedy is important to show how a collective, participatory, and transformative theater should be, and how an active person in such a theater spirit plays an active role in life. According to Nietzsche, the reason for the departure of the present theater understanding from the collective, participatory, integrative existence of the theater is that the Dionysian essence is the Socratic / Apolonic mind. For this reason his understanding of the theater / tragedy has become evident by the debate he has begun with Socrates and the rational rationality that continues with Aristotle, and according to him, it must first be accounted for by this dominant thought. Only in this condition can the theater become the old Dionysian spirit and new people can be created. Because of his views, Nietzsche is a philosopher who has made great changes both in the history of philosophy and in the theater understanding. This intellectual line of Nietzsche is a point that 20th-century theater thinkers and practitioners have agreed upon. For this reason, new quests in the theater tried to solve the present problem of thetheater, to bring back that collective spirit to the theater.The soul they see is in the early days of tragedy as a ritual activity, and for this reason, the 20th-century theater movements are not the forward, but the backward, to ritualistic theater times.The intellectual line of 20th-century theater movements is the intellectual line of Nietzsche.In this thesis, it was tried to show how the understanding of tragedy and theater changed in the direction of these discussions and how the alternative theater movements met with Nietzsche in this intellectual line.