Amerikan sinemasında gazeteci imajı
Image of the journalist in American cinema
- Tez No: 504394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Public Relations, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Sinemada belirli mesleklere dair tekrarlanan arketipler ve stereotipler, toplumun bu profesyonelliklere bakışına ve bu mesleklerin imajlarına etki etmektedir. Gazeteciler ve basın da bundan bağımsız değildir. Bu bağlamda çalışmada, sinemada son dönemde inşa edilen gazeteci imajını belirleyebilmek açısından 2010'dan sonra gösterime giren Spotlight, Truth ve Nightcrawler filmleri incelendi. Bu noktada Spotlight ideal kahraman, Truth eksik kahraman, Nightcrawler ise kötü adam (anti kahraman) örneklemi olarak ele alınarak Campbell ve Vogler bağlamında yolculukları ve Greimas bağlamında özne konumlandırılmaları incelendi. Arketipler açısından alandaki Ray, Saltzman, Ehrlich, Good gibi yazarların gazeteci imajına dair bulguları ile Lule'nin ortaya koyduğu yedi büyük mit de temel alındı. Bunun yanında filmlerde gazeteci kategorileri olarak Demokrasinin Savunucu ve Front Page şeklinde iki yeni kategorileştirme oluşturuldu ve örneklem filmlerin bu kategorilerle uygunluğu incelendi. Ayrıca, filmlerde tekrar eden veya kırılan stereotiplere bakıldı. Sinemanın yalnızca karakter imajını etkilemekle kalmayıp sektörel ve toplumsal/siyasal söylemler de içerdiği dikkate alınarak, filmlerde bu söylemlerin nasıl inşa edildiğine bakıldı. Tüm bunların sonucunda, son dönem filmlerde gazetecilere yönelik özellikle kahraman, anti kahraman, sahtekar ve günah keçisi arketiplerinin kurulduğu, bu gazetecilerin yeni oluşturduğumuz iki kategorinin özelliklerini taşıdığı, ayrıca filmlerde gazetecilere yönelik bazı stereotipler devam ederken bazılarının kırıldığı ortaya çıktı. Filmlerde gazeteci karakterlerinin genel anlamda kahraman yolculuğu aşamalarına uyarken, bunları yer yer kırdığı da ortaya kondu. Bunun yanında filmlerde sektöre ve topluma, karakterler ve konular üzerinden özgür basın miti ve bunun önemi bağlamında mesajlar verildiği görüldü. Ayrıca, filmlerin dönemlerinin istek, özlem, kriz ve kuşkularını yansıttığı, hatta toplumsal ve siyasal gelişmelere dair öngörülerde bulunabildiği ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Cinema helps shaping the image of journalists in the popular culture with recurring archetypes, stereotypes and stock characters in the movies. In this study, we aimed to look at the images of journalists in Hollywood movies which were screened after 2010, and in all these movies we analyzed, the journalists and the issues of the press were at the center of story. In this perspective, we have chosen Spotlight as an example of“ideal”journalist, Truth as an“imperfect”and Nightcrawler as a“villain”journalist. In the study, the protagonists were analyzed according to the stages of“heroes` journey”based on Campbell and Vogler's books, and also to the narrative scheme of Greimas. And in addition to that, to identify and designate which archetypes these protagonists represent, we drew upon the work of other scholars who have studied the image of journalists in the popular culture. On the other hand, we created two new characterization categories to depict journalists in the movies as“Protector of Democracy”and“Front Page”journalists. Besides that, we tried to find out whether these movies impose the recurring stereotypes, stock characters. Cinema not only shapes the image of journalists but also reinforces some myths pertaining to the sector and the society as a whole. With this perspective, we searched which myths/discourses were established and implied in these movies. In the end, we reach a conclusion that the Hollywood uses especially heroes, scoundrels, scapegoats and trickster archetypes to depict journalists. Moreover, while protagonists in Spotlight and Truth represent the“Protector of Democracy”, the main characters in Nightcrawler exemplify the“Front Page”journalists. We found that although some stereotypes on journalists persist in these movies, some others are about to dissipate. Furthermore, we see that through both heroes and scoundrels these movies imply and emphasize the importance of a free and independent press in the USA. We also notice that these movies reflect desire, fear, and expectations of their era, and foresee the future developments in the American society, as Ryan and Kellner indicated. We come up with a conclusion that while Hollywood movies reinforce and strengthen the free press myth, they also still contribute the unfavorable images of journalists with recurring archetypes and stereotypes on journalists and the press.