Amerikan sinemasında neo-noir türünün göstergebilimsel açıdan incelenmesi
Semiotic analysis of neo-noir genre in American cinema
  1. Tez No: 501695
  2. Yazar: ECE EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kara Film (Film noir) kavramı ilk kez Nino Frank tarafından ortaya atılan ve Amerikan Sineması'nda 1940'lı yıllarda keşfedilen bir türdür. Kara filmler, 1967 sonrası Amerikan Sinemasında toplumun geçirdiği ekonomik, kültürel ve siyasal olaylar karşısında dönüşerek kendinden önceki yapımlarda yer almayan modern biçimsel unsurlar içerisinde kendini yeniden göstermiştir. Bu çalışmada Amerikan sinemasında yer alan Neo-Noir'ların (yeni kara film), klasik dönem kara filmlerden ayrılan yönleri ele alınmış ve bu unsurları öne çıkaran Mavi Kadife (Blue Velvet), Son Tahrik (The Last Seduction) ve Yedi( Se7en) filmleri mekan tasarımları, çatışma konumları, kamera açıları, aydınlatma, karakter analizi,temaları gibi temel öğeler üzerinden göstergebilimsel yaklaşımla incelenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term of film noir, formerly used by Nino Frank, had been discovered in 1940s of American Pictures. After 1967, by the effect of economical, cultural and political events shaping the society, film noir had evolved into its modern form which is comprised of new elements thatt had not been used in former pictures. This research study investigates the differences between neo-noir movies regarding the classical noir movies in terms of basic movie elements like space design, conflict sides, shooting angles, lighting, character analysis and scope illustrated in movies as Blue Velvet, The Last Seduction and Se7en.