Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanan çocukların okul ile ilişkilerini etkileyen psiko-sosyal faktörlerin incelenmesi: Kahramanmaraş Hatice Tanrıverdi Sosyal Hizmet Merkezi örneği
Examination of pscho-social factors that effetcs relationships with school of children who benefits from social and economic support service: Example of Kahramanmaras Hatice Tanrıverdi Social Work Center
- Tez No: 504393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın (ASPB) Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmetinden faydalanan çocuklarda okul ile ilişkilerini etkileyen psiko-sosyal faktörlerin Kahramanmaraş Hatice Tanrıverdi Sosyal Hizmet Merkezi Örneğinde değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma niceliksel bir çalışma olup genel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma, çocuğu içinde yaşadığı çevre içerisinde ele alan ekolojik sistem yaklaşımı çerçevesinde bütüncül bir şekilde geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Dulkadiroğlu Hatice Tanrıverdi Sosyal Hizmet Merkezinin sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanan ortaokul ve lise çağındaki 279 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise amaca yönelik örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan görüşme formu aracılığıyla, toplamda 106 çocuk ile yüz yüze görüşmelerden elde edilen veriler,“SPSS 20”programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerin analizi amacıyla frekans tablolar ve araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ki-kare testi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre SED hizmetinden faydalanan çocuklar genellikle tek ebeveyn annelerin yer aldığı ve aylık ortalama geliri 1000 TL'nin altında olan ailelerde yaşamaktadır. SED Hizmetinden faydalanan çocukların ebeveynleri ile birlikte gerçekleştirdiği aktiviteler arasında akraba ziyaretinde bulunma, parka gitme, televizyon izleme, alışveriş yapma yer almaktadır. Yine bu araştırmanın sonuçlarına göre; SED hizmetinden faydalanan çocukların; sosyo-demografik özellikleri, mahalle ve hane özellikleri, sosyal yaşama dair özellikleri, beslenme ve uyku örüntüleri, okul durumları ile okul başarıları arasında istatistiksel olarak önemli ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmanın önerileri kapsamında, ekolojik sistem yaklaşımı çerçevesinde mikro, mezzo ve makro düzeyde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been realized to examine psycho-social factors that effects relationships of children who benefit from social and economic support of Kahramanmaras Hatice Tanrıverdi Social Work Center. This study has been structured with quantitive research method. The study has been holisticaly improved within the framework ecological system approach which takes place tje child living in their social ve physical environment. The study' population consist of 279 secondary ve high school students that benefit from social and economic support of Kahramanmaras Hatice Tanrıverdi Social Work Center. The Study's sample has chosen with purposeful sample survey method. Data were collected by using the interview forms and analyzed by SPSS 20.0 program. Pearson Chi Square test has been used in order to determine relationship among variables. As a result of the research, it has established that the children generally live in single-parent families and their families the montly income of their families is under 1000 TL. Prominent activities that children doing with parents are visiting relatives, going to the park and shopping, watching television. Nevertheless, it has been established that there is a statistically significant relationship between school achievement and socio-demografic characteristics of children, characteristics of neigborhood and home, social life characteristics of children, sleeping and eating patterns of children, school status of children. As a part of suggestions of this research, micro, mezzo and macro level suggestions have been submitted within the framework of ecological system aprroach.