Bazı organik bileşiklerin susuz ortam titrasyonları
Non-aqueous media titrations of some organic compounds
- Tez No: 50441
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUNUS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada n-Nonanoik asit ile 2-,3-,4-,5-,6-,7- ve 8- pozisyonlarında metil grubu içeren nonanoik asitler, tetrabutilamonyum hidroksit (TBAOH) titrantı ile, izopropil alkol, aseton, pridin, t-butanol ve N,N-dimetilformamid (N;N-DMF) çözücülerinde, asitliklerini ölçmek amacı ile titre edilmişlerdir. Her asit / çözücü sistemi için önce potansiyel / hacim grafiği çizilmiş, titrasyon sonu görsel olarak tesbit edilmiştir, ikinci aşamada birinci türev eğrileri çizilmiş, dönüm noktalan tekrar bulunmuştur. Tüm asitlerin potansiyometrik titrasyon eğrileri oldukça iyi ve stokiyometrik dönüm noktalan vermiştir. Sekiz organik asit, pridin dışındaki tüm çözücülerde kondüktometrik olarak da titre edilmiştir. 4- Metilnonanoik asit dışındaki tüm asitler iyi dönüm noktaları sergilemiştir. Asitlik değerleri üzerine dielektrik sabitinin etkisi ile substitue asitlerin bağıl asitlikleri de karşılaştınlmıştır. Bu çalışmada her iki metod için de tatmin edici dönüm noktalan veren, en uygun çözücünün tert-butanol olduğu anlaşılmış, en iyi sonuçlar bu çözücü ile çalışıldığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, n-nonanoic acid and nonanoic acids having methyl groups 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 7- and 8-positions were titrated potentiometrically with tetrabutylammonium hydroxide(TBAOH) in isopropyl alcohol, acetone, pyridine, t-butyl alcohol and N,N- Dimethylformamide(N,N-DMF) solvents to measure their acidity values. Half neutralization potentials (HNP) of acids were determined with an accuracy of 2-3 mV and corresponding pKa values were calculated. For each acid- solvent system a direct plot of potential as a function of reagent volume is drawn, the midpoint in the steeply rising portions of the curve is estimated visually and then taken as the end point. In second step, first derivative curves are drawn and end points are determined again. The potentiometric titration curves of all acids exhibited fairly well shaped and stoichiometric end points. Eight organic acids have also been titrated conductimetrically in isopropyl alcohol, t- butyl alcohol, acetone and N,N- DMF. All the acids gave well defined and stoichiometric end points except that of 4-MNA. The influence of the dielectric constant (e) of medium on acidity values, other specific solvent effects and the relative reactivities of the substituted acids were investigated.. In this study proper solvent appears to be tert-butanol which sutisfies the conditions of a sharp end point for both methods.Best results were obtained when tert- butanol was used.