Marmara Gölü kuşları
Birds of Marmara Lake
- Tez No: 50440
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İDRİS OĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada Marmara Gölü Su Kuşları Faunası araştinlmıştır. Çalışma 1995-1996 yıllan arasında yapılmıştır. Çalışma sahasında gözlenen kuş türlerinin aylara göre dağılımları dikkate alınarak yerli, göçmen ve transit olan türler belirlenmiştir. Araştırma sahasında yaşadıkları belirlenen 15 takımdan 40 familya'ya mensup 101 kuş türü bulunmuştur. Türkiye genelinde 421 kuş türünün bulunduğu bildirildiğine göre, Marmara Gölünün oldukça zengin bir kuş faunasına sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, waterfowls of the Lake Marmara were investigated. Investigation were completed between 1995-1996. All the birds of the Lake were arranged as migrants, transits and native birds according to the distribution of species over the mounths. In the study area, 101 species were distinguished of which are species of 40 families of 15 orders. There are 421 bird species in Turkey. As a result the Lake Marmara, which includes nearly one fourth of known bird species of Turkey, can be concluded that has a highly bird fauna. VI