Manisa yöresinde görülen kene (Ixodoidea) türleri üzerine araştırmalar
Investigation of determined ticks ixodoidea spp.)in Manisa province
  1. Tez No: 50442
  2. Yazar: AYSUN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAMİ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Ocak 1995 ile Haziran 1996 tarihleri arasında Manisa yöresinde mevcut kene türlerini, bunların yayılışını, enfestasyon oranı ve mevsimsel aktivitelerini saptamak amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Manisa ilinin Karaoğlanlı nahiyesi ile merkeze ait Sancaklı Bozköy'de 1540 sığır, 1 160 koyun, 2128 keçi muayene edilmiş ve bunlardan >813 kene toplanmıştır. Keneleri Rhipicephalus bursa (%60,92) Ixodes ricinus %2,38), Boophilus annulatus (%1,84), Haemaphysalis punctata (%28,15), tyalomma detritum (%3.48) ve Dermacentor marginatus(2,80) olarak teşhis edilmişlerdir. Çeşitli bölgelerde kene enfestasyon oranının sığırlarda (%9-93-22,07),
Özet (Çeviri)
SUMMARY A survey for distribution, incidence and seasonal fluctation of ticks infesting omestic animals in Manisa province of Turkey was undertaken. During October 995 and June1996, 2813 ticks were collected from 1540 catties, 1160 sheep nd 2128 goats. Rhipicephalus bursa (60,92 %), Haemaphysalis punctata (28,15 %), yalomma detritum (3,48%) Boophilus annulatus (1,84 %), Dermacentor targinatus (2,80%), Ixodes ricinus (2,38 %) were recovered throughout the rovince of Manisa. Infestation rates with different species were (9,93-22,07 %), in catties, ( 21,37- 5.83 %} in sheep and; (20,96-22, 15%) ırVgöafcs for various collection points. Cattle i /ere mostly infested with Hyalomma spp.^sneep and goats With Rhipicephalus spp. laemaphysalis spp. appeared nearly ;§t the same rate on these animals. I The Rhipicephalus species in catties were more intensive than in sheep, Hyalomma nd Rhipicephalus species were found in May and, June, While Rhipicephalus pp. were commen in may and June Hyalomma spp. were abundant in J«£y and vugust Haemaphysalis spp. reached to their peak in Autumn and winter while ley were scarce in spring. These species cause diffuse skin lesions together with lethargy The pathogenic (ffects of these species are due to the toxin whichthey contain in their saliva. The lost harmful effect which they cause is the transmission of infection agents among lumans and animals and contamination of them in a large area. -2-