Kamu çalışanlarının iş tatmini ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi: Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nde bir araştırma
Investigation of job satisfaction and burnout levels of public employees: A research in the Tekirdag Provincal Directorate of Social Security Institution
- Tez No: 504414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Kamu çalışanlarının iş tatmini ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi: Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde bir araştırma”konulu bu çalışma kamu sektörünün en kapsamlı sosyal güvenlik hizmetlerini sunan Sosyal Güvenlik Kurumu taşra teşkilatı personelinin iş tatmini ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü sigortalı sayısı bakımından ülkemiz sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle iş yoğunluğu had safhadadır. Bu da Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve bünyesinde hizmet veren Süleymanpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi personelinin iş tatmini faktörlerinin tükenmişlik faktörlerine etkisinin demografik değişkenler göz önünde bulundurularak tespit edilmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Süleymanpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü personeline Minnesota İş Tatmin Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Demografik Bilgilerden oluşan üç aşamalı anket yöntemi uygulanmıştır. Bu şekilde Kamu çalışanlarının bir kesimini oluşturan İl Müdürlüğü ve bünyesinde hizmet veren Sosyal Güvenlik Merkezinde çalışanların iş tatmini ve tükenmişlik düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda tükenmişlik faktörlerinden duygusal tükenme – duyarsızlaşma ile iş tatmini arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dışsal kişisel başarı ile içsel tatmin arasında anlamlı ve pozitif ilişki tespit edilmiştir. Dışsal kişisel başarı ile dışsal tatmin arasında anlamlı bir korelasyon gözlemlenmemiştir. İçsel kişisel başarı ile iş tatmini arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca içsel kişisel başarı ile çocuk sayısı ve aylık gelir arasında anlamlı bir farklılık bulunmuş, dışsal kişisel başarı ile aylık gelir arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study on“Investigation of job satisfaction and level of burnout of public employees: A survey in Tekirdağ Social Security Provincial Directorate”is due to the necessity of examining the job satisfaction and level of burnout of the Social Security Institution provincial organization personnel which provides the most comprehensive social security services of the public sector. Tekirdağ Social Security Provincial Directorate is at the top in our country ranking in terms of number of insured employees. For this reason, the intensity of work is at the highest level. This led to the necessity of determining the effect of job satisfaction factors on the burnout factors taking into account demographic variables on Tekirdağ Social Security Provincial Directorate and its service provider Süleymanpaşa Social Security Center personnel. In this study, three-stage survey method which is consisted of Minnesota Job Satisfaction Scale, Maslach Burnout Scale and Demographic Information was applied to personnel of Tekirdağ Social Security Provincial Directorate and Süleymanpaşa Social Security Center Directorate. In this way, it has been tried to determine the job satisfaction and level of burnout of the Provincial Directorate which constitutes a part of the public employees and the employees at the Social Security Center which provides services within the Provincial Directorate. The obtained data were interpreted by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. As a result of the research, it has been found out that there was a significant and negative relationship between emotional exhaustion - depersonalization and job satisfaction from burnout factors. It was observed no meaningful correlation between external personal accomplishment and extrinsic satisfaction. It has been determined that there is a meaningful and positive relationship between internal personal accomplishment and job satisfaction. In addition, it was found a meaningful difference between personal accomplishment and number of children and monthly income, was found meaningful difference between external personal accomplishment and monthly income.