Muradiye ( Manisa ) yöresinde yetiştirilen sanayi domateslerinde görülen virus hastalıklarının tanılanması üzerinde araştırmalar
- Tez No: 35957
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
42 ÖZET Bu çalışma 1993-1994 yılları arasında Manisa ilinin Muradiye ilçesinde sanayi domatesi ekim alanlarında virusla bulaşık olduğundan şüphe edilen yaprak örneklerinin toplanarak incelemeden geçirilmesi sonucu gerçekleştirilmiştir. ıDenemeler E. D. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde yürütülmüştür. Toplanan örneklerdeki viruslar test bitkilerine inokulasyon, fiziksel ve serolojik özelliklerinin saptanması yoluyla tanılanmıştır. Araştırmada ana hatlarıyla şu sonuçlar elde edilmiştir: 1. Toplanan yaprak örneklerinin değişik test bitki lerine inokulasyonu sonucu, test bitkilerinde Domates Mozayık Virusu ve Hıyar Mozayık Virusu tipik belirtileri gözlenmiştir. 2. Fiziksel özelliklerin saptanmasında test bitkile rinde Domates Mozayık Virus belirtileri gösteren 10 ve 28 no'lu izolat ile Hıyar Mozayık Virusu belirtileri gösteren 48 no'lu izolat kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Domates Mozayık Virusu için son seyreltme -3 -4 noktası 10 -10, sıcaklıkta inaktif leşme noktası 85°- 90°C ve in-vitro'da dayanıklılık süresi 60 gün olarak bulunmuştur. Hıyar Mozayık Virusu için ise son seyreltme noktası 10, sıcaklıkta inaktifleşme vitro'da dayanıklılık süresi 5 gündür. noktası 10, sıcaklıkta inaktifleşme noktası 70°C, in43 3. Serolojik incelemelerde ise agar çift diffüzyon testinde Domates Mozayık Virusu antiserumu antijen olarak kullanılan virusla bulaşık test bitkileri özsularırida pozitif reaksiyon vermiştir ve belirgin bir presipitasyon hattı oluşturmuştur. Ancak Hıyar Mozayık Virusu antiserumu ile reaksiyon çok az gerçekleşmiş, belirgin bir hat gözlenememiştir. Ayrıca araştırmanın diğer bir aşamasında virusların tanılanmasında kullanılan ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) testinde alınan sonuçlar ile indikatör bitkilerde gözlenen belirtiler arasında bir eşdeğerlik bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY This survey was performed during the growing. season of 1993-1994 in tomato fields in Muradiye (Manisa). Leaf samples were taken from tomato plants which were suspected to be infected with viruses. The viruses in the leaf samples collected were determined considering the symptoms on test plants, some physical properties (dilution-end point, thermal inactivation point, longevity in-vitro) and serological properties. The findings from the present study are summarized as fallows: 1. When the leaf samples collected were inoculated to certain test plants it was observed that some samples were infected with tomato mosaic and cucumber mosaic virus. 2. For the further stages of this work isolates 10 and 28 were selected for tomato mosaic virus and isolate 48 for cucumber mosaic virus as representative isolates for mentioned viruses. For isolate 10 and 28, dilution-end -3 -4 point was 10 -10, thermal inactivation point was 85°- 90°C and longevity in-vitro was 60 days. For isolate 48, -3 dilution-end point was 10, thermal inactivation point was 70°C and longevity in-vitro was 5 days. 3. In the double-diffusion tests in agar the juices from plants infected with tomato mosaic virus gave strong precipitin lines with antiserum to ToMV while the juice from the plants with cucumber mosaic virus showed a slight reaction with antiserum to CMV. On the other hand for the detection of the viruses in the leaf samples ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) was used. In the consequence it was observed to be the relationship between the symptoms on the test plant and ELISA records.