Normativite ve motivasyon sorunu karşısında Laclau'nun siyasal kuramında etik ve normatif ayrımının rolü
The role of ethical and normative discrimination in Laclau's political theory in the face of the problem of normativity and motivation problem
  1. Tez No: 504429
  2. Yazar: ONUR AYDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖZKAZANÇ KOZAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Etik (eylemlilik)'in hem normatif hem de motivasyonel yanı vardır. Bu iki boyut, sınırlayıcı/engelleyici/kural koyucu olan ve cazip/bağlanılan/yüksek ideal olan olmak üzere, norm ve değer olarak da ifade edilebilir. Kant'tan bu yana etik'in (biçimsel ve apriori olarak) normatif içerikle tanımlanması, geniş kabul gören bir yaklaşımdır. Laclau, etik'in normatif bir içerikle tanımlanmasına veya etik momentin önceden tümüyle normatif içerikle doldurulmasına karşı çıkmaktadır. Çünkü böyle olduğunda etik moment (etik deneyimin önceden belirlenemez özselliği), belirli bir normatif içerikte çökeltilmiş olmaktadır. Bu anlamda etik momentin özselliğinin ortadan kalkması, motivasyon sorunu olarak belirmektedir. Ancak etik, normatif bir içerikle tanımlamadığında ise normativite sorunu baş göstermektedir. Laclau, etik olan ve normatif olanın örtüştürülemezliğini iddia ederek normativite ve motivasyon sorunu karşısında ilginç bir yerde durmaktadır. Ne normativite adına motivasyonel boyutu dışarda bırakan ne de motivasyon adına mutlak göreceliliğe düşen böyle bir konumun normativite ve motivasyon kavşağında olduğu ifade edilebilir. Değer ve norm gerilimi olarak da ifade edilebilecek böyle bir konumda ahlaki seçim, kendi biricik kaynağını ne etik olandan ne de normatif olandan almayarak, bu ikisi arasındaki bitimsiz müzakereden almaktadır. Laclau'ya göre siyasetin, hegemonyanın, demokrasinin hatta bizzat etik'in varlık şartı, etik olan ve normatif olanın örtüştürülemezliğidir. Bu anlamda Laclau, (pek de alışıldık olmayan) etik ve normatif ayrımına siyasal karar ve eylemlilik adına böyle bir rol yüklemiş olmaktadır. Sonuç olarak Laclau, normativite ve motivasyon kavşağında etik-politik bir model sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ethics (agency) has a normative and motivational side. These two dimensions can be expressed as norm and value which are restrictive/preventative/prescriptive and attractive/attached/high ideal. It is a widely adopted approach that ethics has been defined with a normative content (as formal and a priori) since Kant. Laclau opposes to the definition of ethics with normative content or filling of ethical moment with an entire normative content priorly. Because, in such case, ethical moment (non predetermined a priori of the ethical experience) precipitates in normative content. In this sense, the removal of ethical moment appears as a motivation problem. However, normativity problem arises when ethics is not defined in a normative manner. Laclau has an interesting stance against the normativity and motivation problem by claiming that ethical one and normative one do not overlap. It can be stated that this stance is at the crossroad between the normativity and motivation by not leaving the motivational dimension out on behalf of normativity and falling into the absolute relativity on behalf of motivation. In such a position, which can be expressed as value and norm tension, moral choice does not take its unique resource from the ethical one or normative one but from the infinite negotiation between these two. According to Laclau, the condition for existence of the politics, hegemony, democracy and even the ethics is that ethical one and normative one do not overlap. In this sense, Laclau lays such role to the (uncommon) ethical and normative distinction on behalf of political resolution and agency. As a result it can be said that Laclau offers an ethics and politics model that is at the crossroad between the normativity and motivation.