Okul öncesi öğrencilerinin uyku alışkanlıkları ile anne babaların çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between sleeping habits and parental child rearing attitudes for pre-school students
- Tez No: 504430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA NÜKET İŞİTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi eğitimi alan çocukların uyku alışkanlıkları ile ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada ebeveynlerin; yaşı, eğitimi düzeyi, gelir düzeyi gibi ve çocukların; cinsiyeti, yaşı, kaç kardeş oldukları gibi değişkenlerin çocuklardaki uyku alışkanlıkları ile ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde yaşayan 3-6 yaş aralığımda okul öncesinde öğrenim gören çocukların anne veya babaları oluşturmaktadır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; çocukların yaşları arttıkça çocukların uyku kaygısı ve gece uyanmaları ölçeğinden aldıkları puanlarda düşmekte olduğu, çocukların ebeveynlerinin yaşları arttıkça çocukların parasomniler ve gece uyanmaları ölçeğinden aldıkları puanlarda düşmekte olduğu, çocuğu iki kardeş olan ebeveynlerin demokratik tutum ve eşitlik tanıma düzeylerinin çocuğu tek çocuk olan ebeveynlerin demokratik tutum ve eşitlik tanıma düzeylerine göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu gibi sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca; Ebeveynlerin ev kadınlığı rolünü reddetme ölçeğinden aldıkları puanlar arttıkça çocukların gece uyanmaları ölçeğinden aldıkları puanlarda artmakta olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to examine the relationship between sleeping habits and parental child rearing attitudes for pre-school students. Besides, the effects of variables such as parents' age, education level, income level and children's sex, age and sibling number on sleeping habits and parental child rearing attitudes are examined. The population of the study is parents of 3-6 age pre-school children in Istanbul. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that as children's age increase, their scores on sleeping anxiety and waking in the night scale decrease, as parents' age increase, children's scores on parasomnial and waking in the night scale decrease, and parents' who have two children have significantly higher democratic attitude and equality levels than one-children parents. Besides, it is found out that as parents' scores on refusal for housewife role increase, children's scores on waking in the night scale increase too. In the discussion section, at the end of the research, suggestions for researchers, psychological consultants working on this field had been proposed.