Bazı çift-çift Xe ve Ba izotoplarının elektromanyetik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 50446
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATALAY KÜÇÜKBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET 136Xe, l38Xe,,38Ba ve 140Ba çekirdeklerinin bazı nükleer özellikleri Etkileşeıı Bozon Modeli (IBM) kullanılarak incelendi. Yukarıda sözü edilen çekirdekler için yapılan hesaplamalarda Etkileşen Bozon Modeli' nin en basit formunun vibrasyonel [SU(6)3U(5)z>0(5)30(3)30(2)] ve y-kararsız limitleri [U(6)30(6)=.0(5)30(3)^0(2)] kullanıldı. Bu model ile 136Xe, 138Xe,,38Ba, 140Ba çekirdeklerinin pozitif pariteli bazı enerji seviyeleri, temel hal bandı üyeleri arasmdaki geçişlere ait B(E2) geçiş olasılıkları ve 2+ seviyesinin Q(2 ) kuadrupol momentleri hesaplandı. Buna ek olarak 138Ba, 140Ba çekirdekleri için seviyeler arası geçişlere ait 8(E2/M1) karışım oranları da hesaplandı. Sonuçlar, hem teorik ve hem de deneysel değerlerle karşılaştırıldı ve bu değerlerle uyumlu oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Some nuclear properties of 136Xe, l38Xe, l38Ba and 140Ba nuclei were investigated by using Interacting Boson Model (IBM). The simplest forms of IBM, [SU(6)3U(5)=>0(5)=>0(3)30(2)] vibrational and [U(6)=>0(6)30(5)r> 0(3)=)0(2)] y-unstable limits were used at the calculations for there nuclei. By this model, some energy levels with positive parity, transition probabilities B(E2) between the member of ground state bands of "*Xe, l38Xe, 138Ba and 140Ba nuclei and quadrupole moments Q(2+) of 2+ level were calculated. Mixing ratios 8(E2/M1) of transitions of 138Ba and 140Ba nuclei were also calculated. Result were compared with other theoretical and experimental values and were agree with them. Ill