Betonarme perdeli yüksek yapıların yatay yüklere göre analizi
The Stiffness analysis of reinforced shear-wallhigh structuresto resist lateral force
  1. Tez No: 50445
  2. Yazar: SELÇUK GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMED D. TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BETONARME PERDELİ YÜKSEK YAPILARIN YATAY YÜKLERE GÖRE ANALİZİ Selçuk GÖKSU Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mııhammed D. TEKİN 1996 Sayfa : 99 Jüri : Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN (Başkan) Doç. Dr. Şerif SAYLAN (Üye) Doç. Dr. Hasan KAPLAN (Üye) Betonarme Yüksek Binalarda, rüzgar, deprem ve patlama etkilerinin oluşturduğu yatay kuvvetlere karşı uygun rijitliği sağlamak önemlidir. Bu kuvvetler büyük gerilmeler ve salınım hareketleri ve titreşimler meydana getirirler.Bazan yapının yıkılmasına sebep olurlar. Yapıda kesme kuvvetlerinin bilinmesi çok gereklidir.IV Bu çalışmada, herbir kattaki farklı boyutda ve yükseklikte kolon ve perde ile herbir kat seviyesinde farklı kirişler düşünülerek dört katlı bir yapı incelenmiştir. Herbir kat seviyesindeki kolonların ve perdelerin momentleri ve kesme kuvvetlerinin hesaplanmasında rİjitlik matrisi metodu kullanılmıştır. Problemdeki yapıya deprem yüklerinin etki ettiği kabul edilmiştir. Türkiye deprem yönünden dört bölgeye ayrılmıştır ve ele aldığımız problemdeki yapının birinci derece deprem bölgesinde olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmada, Türkiye ' de 13 Mayıs 1997 tarihinden itibaren uygulanacak“ Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik ”esaslarına göre deprem hesabı yapılmıştır. Hesaplamalarda BASIC DİLİ ' nde yazılan bir program kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Rij itlik Matrisi, Değişen Kat Yükseklikleri, Yatay Kuvvet, Yüksek Yapılar, Yeni Türk Deprem Yönetmeliği 97, Perde
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE STIFFNESS ANALYSIS OF REINFORCED SHEAR - WALL HIGH STRUCTURES TO RESIST LATERAL FORCES Selçuk GÖKSU Celal Bayar University Graduate School of Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor :Prof. Dr. M u ha mined D. TEKİN 1996 Page :99 Jury : Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN (Chairman) Assist Prof. Dr. Şerif SAYLAN (Juror) Assist Prof. Dr. Hasan KAPLAN (Juror) In high-rise buildings, it is important to insure adequate stiffness to resist lateral forces induced by wind, or seismic or blast effects. These forces can developVI high stresses and produce sway movements or vibrations. Sometimes it can cause the collapse of the structure. The introduction of shear walls in the structure are very useful. In this study, a four storey building with shear walls and columns having different hights at each floor and the beams at each floor level having different sizes are considered. The stiffness matrix method was used to evaluate the moments and the shear at each floor level in the column and the shear walls. In the solution, the stucture was considered to be subject to earthquake. Turkey was divided to four regions from the consideration of earthquake and the structure was considered to have built in the first earthquake region. For calculations a program was written in the BASIC language. Key words : Stiffness Matrix, Shear Wall, Varying Level Heights, Lateral Force, High-Rise Structures, New Turkish Eartquake Code 97