Bazı çift-çift Xe çekirdeklerinin elektromanyetik özelliklerinin etkileşen bozon modeli (IBM) ile incelenmesi
The investigation of the electromagnetic properties of some even-even Xe nuclei within the interacting boson model (IBM)
  1. Tez No: 237973
  2. Yazar: RAMAZAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında 130,132,134 Xe izotoplarının enerji düzeyleri ve B(E2) geçiş olasılıkları Etkileşen Bozon Modeli-2 (IBM-2) kullanılarak incelendi. ?(E2/M1) kutupsal karışım oranları Etkileşen bozon modeli kullanılarak incelendi. Yapılan hesaplamalar da PHINT kodu kullanılarak B(E2) geçiş olasılıkları ve enerji düzeyleri hesaplandı. İzlenen metotta ?(E2/M1) değerlerine bağlı olan A değerlerinin değişimi iterasyon metodu kullanılarak hesaplandı ve elde edilen sonuçlar tablo haline getirildi. Oluşturulan bu tablodan hata oranı minimum olan deneysel ?(E2/M1) değerine karşılık gelen A değeri belirlendi ve bütün geçişler için bu A değerine karşılık gelen hata oranı minimum olan ?(E2/M1) değerleri hesaplandı. En sonunda, hesaplanan enerji seviyeleri, B(E2) geçiş olasılıkları ve ?(E2/M1) kutupsal karışım oranları deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. Elde edilen teorik sonuçların deneysel sonuçlar ile uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this work, the energy levels and transition probabilities B(E2) of 130,132,134 Xe isotopes have been investigated by using the interacting boson model-2 (IBM-2). The multipole mixing ratios ?(E2/M1) have also been investigated by using the model of interacting boson. In calculations, transition probabilities B(E2) and the theoretical energy levels have been obtained by using PHINT program code. In order to obtain the multipole mixing ratios ?(E2/M1), the variation of A values which depend on sequentially ascent ?(E2/M1) are calculated by using the iteration medhod and these obtained results have been tabulated. From this, the values of A which correspond to the experimental values of ?(E2/M1) with minimum error are determined, and the values of ?(E2/M1) with minimum error are theoretically calculated for all transitions .Finally, the calculatted values for energy levels, transition probabilities B(E2) and the multipole mixing ratios ?(E2/M1) are compared with the experimental results. It has been seen that our obtained theoretical results are good agreement with the experimental results