Birinci Dünya Savaşı'nda Pozantı-Belemedik (Bilemedik) esir kampı
Pozanti-Belemedik prisoner of war camp during the First World War
- Tez No: 504464
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti tarafından başta Çanakkale ve Kut'ül Amare cepheleri olmak üzere İtilaf Devletleri ordularına mensup birçok asker ve subay esir edilmiştir. Osmanlı Devleti elde etmiş olduğu esirleri muhafaza altında tutmak ve gerektiğinde mübadele etmek amacıyla bu esirler için birçok kamp inşa etmiştir. Bu esir kampları Kayseri, Afyonkarahisar, Kırşehir, Konya, Belemedik (Bilemedik) vb. esir kamplarıdır. Osmanlı Devleti'ne esir düşen Fransız, İngiliz, Hint asıllı İngiliz, Rus, Avustralya, Yeni Zelanda, Sırp, Romen, İtalyalı asker ve subaylar bu kamplarda muhafaza altında tutulmuştur. Pozantı-Belemedik Esir Kampı'nda muhafaza altında bulundurulan esirler mübadele edilinceye kadar yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Kamptaki esirler çeşitli anlaşmalarla ülkelerine iade edilmişler, bir kısmı ise salgın hastalıklar sebebiyle yaşamlarını yitirmişlerdir. Pozantı-Belemedik Esir Kampı'nda hangi milletlere ait esirlerin muhafaza altında tutulduğu, bunların sayıları, milliyetleri, dinleri, mezhepleri, yaşları, hastalıkları ile ilgili bilgiler o dönemdeki esirlerin yaşamları ile ilgili aydınlatıcı veriler sunmaktadır. Anahtar Kelime: Pozantı-Belemedik Esir Kampı, İtilaf Devletleri, Fuad Ziya Bey, mübadele, Mavrokordato.
Özet (Çeviri)
During and after the First World War, by Ottoman State were enslaved many soldiers and officers belonging to the Allied Powers army, İncluding mainly Çanakkale and Kut'ül Ammare. The Ottoman State were constructed many camp for these slaves in order to keep the slaves they have obtained and to exchange them if necessary. These camps are slave camp and on Afyonkarahisar, Kırşehir, Konya, Belemedik (Bilemedik). French, British, İndian British, Russian, Australian, New Zealand, Serbian, Romaian, İtalian soliders and officers who were enslaved by the Ottoman State were kept in these camps. Slaves who kept at Pozantı-Belemedik Slave Camp were continued their lives until were exchanged. These Slaves in camp were returned to their countries in various agreements and some of them have lost their lives due to epidemic diseases. In the Pozantı-Belemedik Slave Camp offers enlighting data related to the lives of slaves at that time their diseases, ages, sects, religions, nationalities, numbers and about the lives of slaves belonging to which nations. Keyword: Pozantı-Belemedik Slave Camp, Allied Powers, Fuad Ziya Bey, Exchange, Mavrokordato.