Temel kamusal hizmetlerde Avrupa Birliği – Türkiye istihdam karşılaştırması
The comparison of employment in the field of the fundamental public services in EU and Turkey
  1. Tez No: 504465
  2. Yazar: AHMET TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM SUPHİYE BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; adalet, eğitim, sağlık ve güvenlik temel kamusal hizmetler olarak kabul edilmiş. Bu nedenle, bahsi geçen hizmetlerin ilk ikisinin mutlak, diğer ikisinin ise esas olarak kamu tarafından sunulması gerektiği savunulmuştur. Kamusal hizmetlerin sunulmasında esasen kamu görevlileri istihdam edilmektedir. Ancak Türkiye'de kamu görevlisi istihdamının aşırı olduğu algısı bulunmakla birlikte, veriler bunun aksini göstermektedir. Tezin önsavlarından biri temel kamusal hizmetlerde istidam düzeyinin düşük olduğu, eğer ideal orana çıkılmış olsaydı Türkiye'deki genel kamu istihdamının daha yüksek olacağıdır. Avrupa Birliği ulusüstü yapısıyla kendine özgü siyasi ve ekonomik birliktir. Birliğin, üye ülkelerden ayrı kurumsal organları bulunmaktadır. Ancak AB nezdinde kamu yönetimi alanında bağlayıcı bir düzenleme bulunmamaktadır. Öte yandan başta Beyaz Kitap olmak üzere hazırlanmış raporlar ile 'Avrupa İdari Alanı'ndan söz edilebilir. Ancak bu alan, resmi olmayan, ilkeler düzeyde kalmış bir girişimdir. Türkiye'deki ideal kamu istihdam düzeyinin tespiti konusunda, AB uygun çıpa olabilir. Dolayısıyla temel kamusal hizmet alanlarında AB ülkelerinin ortalama istihdam düzeyi oranları, Türkiye için hedef düzey varsayılmıştır. Öncelikle, AB ülkelerinin ve Türkiye'nin temel kamusal hizmetlerde mevcut istihdam düzeyleri tespit edilmiştir. Sonrasında Türkiye'nin, AB ortalamalarını yakalayabilmek için gereken ilave istihdam miktarı hesaplanmıştır. Bu ilave istihdamın tamamının kamu tarafından yapılması halinde toplamda ne kadar ilave kamu personeli istihdamı yapılacağı dolaysıyla da toplam kamu istihdamında gerek sayısal gerekse oransal olarak nasıl bir değişimin yaşanacağı saptanmıştır. Yapılan projeksiyonun gerçekleşmesi halinde AB ile Türkiye arasında genel kamu istihdam düzeyi bakımından nasıl bir durumun gözleneceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis; justice, education, health, and security have been recognized as fundamental public services. There is the perception that overemployment of public officials in Turkey. However, the rate of public employment in overall employment refutes this perception. A hypothesis in the study is that the employment level in the fundamental public services is low and the overall public employment level will increase in Turkey if the employment rates in fundamental public services increase till the ideal ratio. There is no legislation binding on the public administration area in the Union. However, there are reports and studies released notably the White Book and 'European Administrative Area' initiative. However, the Area is an unofficial, abstract one. For the ideal level of employment in Turkey, the EU is an ideal reference. Therefore, the average employment rates of the EU countries in the field of basic public services are assumed as the target employment level for Turkey. Firstly, the current employment levels for selected professions both in the EU and Turkey are identified. Then, how much additional employment is needed to reach the EU averages for the mentioned professions is calculated. If the additional employment is recruited wholly by the public sector, how much extra personnel will be employed in total and how the overall public employment level will be differentiated numerically and proportionally is calculated.