Millet Kütüphanesi Ali Emîri manzum koleksiyonu 632 No'lu şiir mecmuası (İnceleme-metin) ve MESTAP'a göre tasnifi
A poetry magazine registered with a number of 632 in Ali Emîri colection at National Library (Analysis -text) and classification according to MESTAP
- Tez No: 636675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 579
Özet
Bu çalışmada İstanbul Fatih Millet Yazma Eser Kütüphanesi'nde bulunan Ali Emîrî Manzum Koleksiyonu 632 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni oluşturulmuş ve metin üzerine incelemeler yapılmıştır. Toplam 103 varak olan mecmuanın tamamı çalışılmıştır. Mecmuada 89 şaire ait toplam 376 şiir bulunmaktadır. Çoğunlukla gazel nazım şekli kullanılmakla beraber kaside, murabba, muhammes vb. nazım şekilleri de kullanılmıştır. Mecmuanın yazılış tarihi bilinmemektedir. Fakat mecmuanın 19. yüzyılda yazılmış olabileceği tahmin edilmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde, Klasik Türk Edebiyatında mecmua ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde çalışma konusu olan mecmuanın şekil ve muhtevasına dair incelemeler yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise metinde bulunan şiirlerin divanlarla ve çeşitli mecmualarla karşılaştırılmış metnine yer verilmiştir. Metnin sonunda ise mecmuanın MESTAP'a göre tasnifi, seçme bir sözlük ve mecmua metninin orijinaline yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the transcriptional text of the poem magazine registered in Ali Emîrî Manzum Collection number 632 in the İstanbul Fatih Millet Manuscript Library was created and investigations were made on the magazine. All of the 103 leaves in total were studied. There are 376 poems which belong 89 poets in the magazine. Often the gazel verse form was used; kaside, murabba, muhammes etc. verse forms such as were also included. The date of copying of the magazine is unknown. However, it is estimated that the magazine might have been copied in the 19th century. Our study consists of three parts. In the first part, general information about mecmua in Classical Turkish Literature is given. In the second part, the form and content of the magazine, which is the subject of the study, were examined. In the third part, the text of the poems in the text compared with the divan and various magazines is given. At the end of the text, there is a classification of the magazine according to MESTAP, a selected dictionary and a original copy of the magazine.