Bulanık ortamlarda doğrusal programlama problemlerinin fuzzy parametreleriyle çözümü ve bir uygulama
The Solution of the linear programming problems in fuzzy condition by fuzzy parameters and an application
- Tez No: 50448
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Doğrusal Programlama Problemlerinin çözümünde kullanılan amaç ve kısıt denklemlerinin katsayıları her zaman sabittir.Bu sabit sayılara göre problem çözülür ve üretim planlaması gerçekleştirilir. Çoğu zaman kullanılan bu katsayıların sabit sayılarla tanımlanması zor olmaktadır. Gözlemler esnasında bu sayıların bazı alt ve üst limitlerine rastlanılmaktadır.Bilinen çözümlerde, gözlenen verilerin ortalamaları alınarak sabit katsayılar tesbit edilir. Bulanık Doğrusal Programlamada ise gözlemlenen bu alt ve üst limitler gözönüne ahnarak üretim planlaması yapılır. Bu konuda L. A. Zadeh, H. Tanaka, T. Okuda, K. Asai, H.- J. Zimmerman, M. Delgado, J. L. Verdegay, D. Dubois, H. Prade, L. Campos, H. Ichihashi önemli çalışmalarda bulunmuşlardır. İncelediğimiz bu kaynaklardan değişik tipte çözüm metodları elde edilmiştir. Bu çalışmada Yöneylem Araştırması, Doğrusal Programlama ve Bulanık Mantıktan bahsedilerek Bulanık Doğrusal Programlama Problemlerinin çözümü ile ilgili modeller sunulmuştur. Uygulama olarak da ÜÇ - EL Ayakkabı Fabrikasında Bulanık Doğrusal Programlama ile İşgücü planlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In solving production planning problems, lineer programming is used. Coefficients of subject and constraint equations used in lineer programming are constant. In practice these coefficients are not constant but vary between higher and lower limits. Indeed it is needed to put these limits into the program. By using fuzzy logic, we optained such new solution models that these limits are added to the program. By these different solution models more realistic results are obtained. The opportunity of choosing the best, among different solution models is given to the business. The results obtained by this method are compared with the results of the methods using other logical tools and it is seen that they are similar but the piogram we used is more useful and helpful for the business.