Feasibility study of wind energy implementation in Libya
Libya'da rüzgar enerjisi uygulamasının fizibilite çalışması
  1. Tez No: 504508
  2. Yazar: MOSTAFA OMAR O. SHWISHIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Elektrik üretimi için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, fosil yakıtların dalgalanan fiyatlarından, kıtlığından ve çevreye olan etkilerinden ortaya çıkan teknik ve ekonomik görüş açısından en önemli konulardan biridir. Ayrıca, rüzgar enerjisi yüzyıllar boyunca geliştirilen ve geleneksel enerji üretim sistemlerini destekleyen veya değiştiren verimli sonuçlar veren en olgun yenilenebilir enerji sistemlerinden biridir. Bu araştırmada, temel amaç, ülkeye teknik ve ekonomik açıdan Libya'da rüzgar enerjisi sistemlerinin uygulanmasının fizibilitesinin incelenmesidir. Literatür, teknik fizibilitenin rüzgar gücü yoğunluğunu (WPD) hesaplayarak çalışılabileceğini göstermektedir. Rüzgar gücü yoğunluğu 200 W / m2'den yüksek olan bölgeler rüzgar enerjisi üretmek için iyi bir potansiyele sahip olabilir. Ayrıca, ekonomik fizibilitenin birkaç göstergesi vardır; Bununla birlikte, enerji maliyeti (COE) ve net bugünkü değer (NPV), herhangi bir alanda rüzgar enerjisini uygulamak için gerekli maliyetlerin bir göstergesi olan en önemli faktörlerdir. Libya örneğinde, rüzgar hızı ve elektrik tüketimi verileri literatürden derlenmiştir. WPD hesaplamalarına dayanarak, potansiyel rüzgar enerjisi üretimi için üç bölge tanımlanmıştır; Benghazi, Misallatah ve Tarhuna. Daha sonra, üç bölgenin verileri HomerPro yazılımına girilir ve iki genel rüzgar türbini tipini kullanarak en verimli senaryoyu hesaplamak için bir simülasyon yapılır; 1 kW ve 3 kW. Nihai sonuçlar, beş 1 kW WTG, 3 kW WTG, 187 1 kWh LA piller ve üç dönüştürücüden oluşan bir sistemin, üç bölge için gerekli olan günlük gücü üretebildiğini göstermektedir. Üç bölge için ortalama enerji maliyeti (COE) 1.06 $ ve varlığın net bugünkü değeri 241.224 $ olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Using the renewable energy sources for electricity generation is one of the most important subjects from a technical and economic point of views, which is emerging from the fluctuating prices of the fossil fuels, their scarcity, and their impacts on the environment. Moreover, wind energy is one of the most mature renewable energy systems that has been developed over centuries and yielded efficient results that support or substitute conventional power generation systems. In this research, the main aim is to study the feasibility of implementing wind energy systems in Libya in terms of technical and economic worthiness to the country. The literature suggests that technical feasibility can be studied by calculating the wind power density (WPD). Regions with wind power density higher than 200 W/m2 can have a good potential for generating wind energy. Furthermore, economic feasibility has several indicators; however, cost of energy (COE) and net present value (NPV) are the most important ones that could give an indication of the costs required to implement wind energy in any area. In the Libyan case study, wind speed and electricity consumption data are compiled from the literature. Based of WPD calculations, three regions are identified for potential wind energy generation; Benghazi, Misallatah, and Tarhuna. Thereafter, the data for the three regions is entered into HomerPro software and a simulation is run to calculate the most efficient scenario using two generic wind turbine types; 1 kW and 3 kW. The final results show that a system consisting of five 1 kW WTG, 3 kW WTG, 187 1 kWh LA batteries, and three convertors can generate the required daily power needed for the three regions. The average cost of energy (COE) for the three regions is found as $1.06 and the net present value of assets is calculated to be $ 241,224.