Çuvaşçada eylem yapımı
Verb formation in Chuvash
- Tez No: 504519
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çuvaşlar, bugün Orta Volga'da yaşayan bir topluluktur. Bu bölgenin çevresinde Fin-Ugor halklarından Mari (Çeremis) ve Mordvin, Türk halklarından da Tatar ve Başkurtlar bulunmaktadır. Bu nedenle Çuvaşlar; daima adı geçen topluluklarla kültür ve dil alışverişinde bulunmuştur. Bazı araştırmacılar, Çuvaşların Türkleşmiş Fin-Ugor olduklarını düşünürken bazıları Fin-Ugorlaşmış Türk olduklarını öne sürmüştür. Aynı tartışmalar Çuvaşça üzerine de yapılmış ve Çuvaşçanın yerinin belirlenmesi uzun zaman almıştır. Çuvaşça bir Türk dili, aynı zamanda bağımsız bir Altay dilidir. Karmaşık ses sistemiyle modern Türkolojinin kurucusu W. Radloff'u dahi yanıltmış olan Çuvaşça, eskicil özellikleri ile Türk dili araştırmalarında büyük önem taşır. Türk dillerinin eylem biçimbilgisi, son derece karmaşıktır ve eylem biçimbilgisi içindeki yapıların kopyalanması oldukça zordur. Bu durum, Çuvaşçada da aynı şekildedir. Türk dillerinin eylem biçimbilgisi, değişmeye karşı çok dayanıklı olduğu için araştırılması da oldukça önemlidir. Bu nedenle araştırmacılar, Altay dillerinin akrabalığının artık eylem biçimbilgisinde aranması gerektiğini belirtmektedir. 2000 sonrasında bu konuda çok sayıda yayın yapılmıştır. Çuvaşça eylem yapım yolları ise biçimbilgisi eserlerinin içinde yer almakla birlikte henüz bu konuyla ilgili bağımsız bir çalışma yapılmamıştır. Bu tez çalışmasının amacı daha önce bağımsız olarak incelenmemiş Çuvaşçada eylem yapımı konusunu ele alarak mevcut verilere katkı sağlamak ve daha büyük bir söz yapımı çalışması için kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Chuvash people is a community living in the Middle Volga today. This area is located in the middle of the Fin-Ugor people Mari (Çeremis) and Mordvin, and the Tatars and Bashkirs of the Turkish people. For this reason, Chuvashs have always exchanged culture and language with the mentioned communities. Some researchers think that the Chuvashs are Turkized Fin-Ugor, while others suggest that they are Fin-Ugor Turk. The same debate has also been made on Chuvash and it has taken a long time to determine the location of Chuvash. Chuvash is a Turkic language and an independent Altaic language at the same time. With its complex sound system and its old features Chuvash, which has been misunderstood even by W. Radloff, the founder of modern Turkology, is of great importance in Turkish language researches. The verbal morphology of Turkic languages are extremely complicated and it is quite difficult to copy the structures in verbal morphology. This is the same situation for Chuvash too. It is highly important to research in that verbal morphology of Turkish languages are highly resistant to any changes. A large number of publications have been made in this regard after the year 2000. Chuvash verb construction routes have been included in the morphological works but an independent study has not been conducted on this subject yet. The purpose of this thesis is to contribute to the existing data, and to provide a source for a larger vocabulary building study, by considering the previously unexamined Chuvashian verb formation.