Betonarme kemerlerin bilgisayar ile analizi ve dizaynı
The Computer analysis and design reinforced concrete arches
  1. Tez No: 50453
  2. Yazar: GÖKHAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMED D. TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Gökhan ALTINTAŞ Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN 1996,Sayfa: Kemerler geometrik şekli ve fiziksel davranışı açısından doğrusal kirişlerden oldukça farklı taşıyıcı sistemlerdir. Geometrik şekli dolayısı ile ikinci mertebe etkileri iç kuvvetlerin değişmesinde önemli rol oynamaktadır. Geometride oluşabilecek değişiklikler kemerin yük taşıma kapasitesini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden kemerlerin analizini deplasmanlarıda göz önünde bulundurarak yapmak en gerçekçi ve güvenli yoldur. Yapılan bu çalışmada kemerlerin mümkün olduğu kadar gerçeğe yakın modellenmesi ve ikinci mertebe etkilerinin de hesaba katıldığı bir seri bilgisayar programı yazılmıştır. Yazılan programlar BASIC Programlama dilinde olup sonlu elemanlar metodu ile kemerlerin statik çözümlemesini yapmakta ve bulunan kesit tesirlerine bağlı olarak gerekli betonarme donatısını hesaplamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE COMPUTER ANALYSIS AND DESIGN REINFORCED CONCRETE ARCHES Gökhan ALTINTAŞ Graduate School of Material and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor :Prof.Dr.Muhammed D.TEKSN 100@ In the view of geometrical shape and physical behavior, arches are different structural systems from lateral girders.Geometrical shapes of arches are important points about changing internal forces of arches. Changing of geometrical shape of arch changes bearing capacity of arch. Because of all these reasons the most realistic way of analysis of arch is the method that considers secondary effects. In this study, three computer programs coded in BASIC is developed in order to compute the stiffnesses, nodal displacements and internal forces of arches with considering secondary effects. Furthermore these programs compute amount of reinforcement of the cross sections.