Jinekolojik cerrahi faaliyetlerde taksirle öldürme suçu
The crime of involuntary manslaughter resulting from gynecological surgery
  1. Tez No: 504522
  2. Yazar: ERTUNÇ MEGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YENERER ÇAKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Jinekolojik cerrahi faaliyetlerden kaynaklanan taksirle öldürme suçu tabip, hasta ve hukuk insanları açısından farklı anlamlar ifade eden bir kavramdır. Jinekolojik cerrahi faaliyetlerden kaynaklanan ölüm sonucunda, hasta yakınları, ölümün kaçınılmaz olup olmadığını ve bu durumun bir hatadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorgulama süreci yaşarlar. Burada komplikasyon kavramını açıklayabilmek kolay olmamaktadır. Bir tabibin hastası lehine başarabileceği son nokta, oluşan komplikasyonu doğru yönetebilmektir. Hukuk bilimi açısından ise bir cerrahi faaliyet sonrasında gerçekleşen ölüm re'sen soruşturulması gereken bir suçtur. Suça yönelik muhakeme süreci, hukuki kararın teknik incelemeler sonucu verildiği bir süreçtir. Adaletin tesisine yönelik çözümü en zor durumlardan biri olan cerrahi faaliyet sonrası ölüm konusu, üzerinde çok disiplinli çalışmalar gerektiren bir süreçtir. Her durumda tüm paydaşların adalet duygularının tatmini zordur.
Özet (Çeviri)
The crime of involuntary manslaughter resulting from gynecological surgical operations is a concept signifying a distinctive meaning for surgeons, patients, and jurists respectively. In the wake of death resulting from gynecological surgical operations, patients' relatives go through a period of questioning regarding if death was truly inevitable, and as to whether or not the situation arose from a medical error. Herein, elucidating the concept of complication doesn't tend to be easy. The ultimate level of attainment a surgeon can achieve regarding patients' welfare is managing such complications correctly if they were to arise. On the other hand, the occurrence of death following a surgical operation is a crime requiring official investigation according to the Turkish Criminal Law. Judgement regarding the typical crime is a period necessitating expert witness investigation, and verdict is mostly an obiter dictum resulting from this technical investigation. Death following surgical operation is one of the most difficult situations to rectify concerning the establishment of justice, it is an issue requiring a multidisciplinary approach to resolve, and oftentimes satisfying each party's sense of justice proves itself to be difficult. In our thesis, the crime of involuntary manslaughter resulting from gynecological surgical operations has been reviewed with regard to medical standards and law in force.