Jinekolojik cerrahi prosedürlerde batına girişte insizyon enstrümanı olarak bistüri kullanımı ile elektrokoter kullanımının cerrahi alan enfeksiyonlarına ve diğer yara yeri komplikasyonlarına etkisinin karşılaştırılması
To compare the effect of electrocoter use with the use of scalpel as an abdominal skin incision instrument in gynecologic surgical procedures to surgical site infections and other surgical wound complications
  1. Tez No: 491628
  2. Yazar: OKAN OKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç : Çalışmanın birincil amacı, jinekolojik abdominal cerrahi prosedürlerde batına giriş yöntemi olarak bistüri kullanımı ve elektrokoter kullanımının cerrahi alan enfeksiyonları (CAE), yara dehisensi ve cilt altı hematomu başta olmak üzere yara yeri komplikasyonları üzerine etkisini değerlendirmektir. Aynı zamanda yara yeri iyileşmesine ve yara yeri komplikasyonlarına etki eden olası faktörlerin de değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2015- Mayıs 2017 tarihleri arasında Jinekolojık Onkoloji Kliniği'nde benign ve malign jinekolojik hastalıklar nedeniyle tek cerrah tarafından opere edilen 188 hasta dahil edildi. Hastalar operasyonu izleyen 10. günde ve 1.ayda değerlendirildi. İnsizyonda bistüri ve elektrokoter kullanılması şeklinde iki grupta incelendi. Bulgular: İnsizyonda bistüri ve elektrokoter kullanılan hastaların sayısı sırasıyla 92 ve 96 idi. Postoperatif yara yeri komplikasyon oranı %11 (n=21) olup, en sık yara yeri dehissensi (%10.1) saptandı. İnsizyon enstrümanı olarak bistüri ya da elektrokoter kullanılması arasında, operasyon süresi, operasyon esasındaki kan kaybı açısından herhangi bir fark saptanmadı (p>0,05). Tüm kohortta ve malign jinekolojik hastalığa sahip hastaları içeren subgrupda yara yeri komplikasyonu elektrokoter grubunda bistüri grubuna göre daha fazla idi (sırasıyla; p=0.048 ve p=0.027).
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study, evaluating the incidence of surgical site infection, wound dehiscence and subcutaneous hematoma based on the use of scalpel and use of electrocautery for abdominal skin incisions in gynecologic surgical procedures. At the same time, it is aimed to evaluate the factors that may be a effective in surgical wound complications and healing. Materials and Methods: Between May 2015 and May 2017, 188 patients who were operated on by a single surgeon for benign and malignant gynecological diseases in the Gynecologic Oncology Clinic were included. Women were evaluated at 10 and 30 days following the operation. The use of scalpel and electrocautery for incision was examined in two groups. Results: The number of patients using scalpel and electrocautery in the incision was 92 and 96, respectively. The postoperative wound complication rate was 11% (n = 21) and the most frequent complication was dehiscence (10.1%). No difference was found between the use of a scalpel or an electrocautery as an incision instrument, the duration of operation and blood loss in terms of operation (p> 0,05). All cohort and the subgroup containing patients with malignant gynecological disease wound complications were greater in the electrocautery group than in the scalpel group (p = 0.048 and p = 0.027, respectively).