Evaluation of photovoltaic systems for voltage quality
Fotovoltaik sistemlerin gerilim kalitesi açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 504531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Devletin verdiği tevşikler ve gelişmekte olan fotovoltaik teknolojisi ile birlikte, elektrik sistemlerinde dağıtık fotovoltaiklerin sayısı hızla artmaktadır. Bu hızlı artış güç sistemlerinde gerilim kalitesi ile ilgili kaygıları da beraberinde getiriyor. Bu tez çalışması, fotovoltaik sistemlerin gerilim regülasyonu ve titreşimi açısından sistemin gerilim kalitesine etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tez, Ankara'da bulunan bir fotovoltaik enerji santralinin üretim verilerini kullanarak metrik değerler geliştirip, bunlarla istatistiksel bir analiz yöntemi oluşturmaktadır. Üretim verileri, hava koşulları ve çevresel faktörlere bağlı tüm belirsizlikleri içermektedir. Bu nedenle fotovoltaik sistemlerin fizibilitesinin düşünülen bölge için tam bir istatistiksel analizini sağlar ve dolayısıyla sistem güvenilirliğine etkilerini de bulur. Literatürde araştırmacılar fotovoltaik sistem üretimini, üretimin sıcaklık ve nem gibi belirli değişkenlere bağlı olduğunu varsayarak üretim tahmini yapmak için inceliyorlar. Bu modellerin hatalı olduğu ve hava kirliliği, ışığın yerden yanması gibi bilinmeyen parametreleri göz önünde bulundurarak, tez tarihsel enerji üretim verilerini analiz için kullanmaktadır. Geliştirilen analiz yönteminin yanı sıra, tez istatistiksel analiz öncesinde hatalı ve aykırı verileri elimine etmek için bir yanlış veri tanılama yöntemi de sunmaktadır. Çalışma Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde bulunan fotovoltaik sistemden elde edilen tarihsel verileri kullanarak yürütülmektedir. Elde edilen sonuçları doğrulamak için, simülasyon ortamında üretimin güvenilirliği araştırılmaktadır. Sonuçlar, metrik olarak düşünülen gerilim regülasyonu ve titreşimi kullanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the governmental incentives and developing photovoltaic technology, the distributed photovoltaic systems are populating rapidly in power systems. This rapid population brings with concerns about voltage quality of the power systems. This thesis aims to evaluate the effects of those plants to the voltage quality of power systems in terms of voltage regulation and flicker. The thesis develops a statistical analysis method by developing metrics for a photovoltaic power plant located in Ankara, using power generation data. The generation data involves all uncertainty associated with weather conditions as well as environmental factors. Therefore, it provides a complete statistical analysis of the feasibility of photovoltaic systems at the considered region, and hence its effects to the voltage quality. In the literature, researchers are investigating the photovoltaic system generation to forecast the generation assuming it depends on certain variables as temperature and humidity. Considering the inaccuracy of those models and unknown parameters such as air pollution, ground reflection, etc. the thesis employs historic power generation data for the analysis. Besides the developed analysis method, the thesis also presents a bad-data identification method to eliminate the erroneous and outlier data before the statistical analysis. The study is conducted using historic data gathered from the photovoltaic system located at the Department of Electrical and Electronics Engineering. To validate the obtained results, reliability of the generation is investigated in simulation environment. The results are assessed using voltage regulation and flicker as considered metrics.