1955-1960 yılları arasında Türk Basınında Atatürk algısı
Between the years 1955-1960 perception of Turkey Ataturk Press
- Tez No: 504533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türk demokrasi tarihinde 1950-1960 yılları yani Demokrat Parti'nin iktidarda olduğu yıllar çok önemlidir. Çok partili siyasi yaşama geçilen bu dönemde Atatürk algısı da önemli yer tutmuştur. Tez çalışmasında Demokrat Parti'nin iktidarda bulunduğu 1955- 1960 yılları arasındaki Türk basınında Atatürk algısı ele alınıp, incelenmiştir. Bu yıllar arasında gelişen olaylar ve bunların basına yansımaları anlatılmıştır. İncelemede; Demokrat İzmir, Milliyet, Cumhuriyet, Vatan, İstanbul Ekspres, Zafer, Ulus, Hadiselere Tercüman, Vakit ve Tan gazetelerinden yararlanılmıştır. Ayrıca Akis, Sebilürreşad, Taş ve Akbaba dergileri de kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucu, Demokrat Parti'nin iktidara geldikten sonra Atatürk'ün devrimlerine sahip çıkmadığı, bu politik tutum sebebiyle Atatürk ve devrimlerine karşı saldırıların giderek arttığı, bunların yanında ekonomik sıkıntıların ve dış politikadaki olumsuz gelişmelerin zamanla Demokrat Parti'yi nasıl baskıcı bir hale getirdiği ve artık çıkmaza giren ülkedeki durumun askeri müdahale ile sonuçlandırıldığı görülmüştür. Tüm bu olaylar basına yansımaları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the years 1950-1960 in the history of Turkish democracy , when it was in power, the Democratic Party is very important. Ataturk perception of multiparty political life passed in this period, occupied an important place. Where the ruling Democratic Party in the 1955 thesis, taken up the perception of Ataturk in the Turkish press from 1960 , will be examined. The events this year will be discussed between the press and their reflections. Examination; Democrat Izmir, Milliyet, Cumhuriyet, Vatan , Istanbul Express , Zafer, Ulus , Hadiselere Tercüman, Vakit were utilized and Tan newspaper. Also Akis , Sebilürreşad , Taş magazine and Akbaba are used. Based on the research results , after coming to power of the Democratic Party out with Atatürk's revolution , this behavior because of Atatürk and the rising tide of attacks against the revolution , of these negative developments in economic problems and foreign policy next time the Democratic Party on how to become an oppressive and now the situation in the country showed that concluded with stalled military intervention.All these events will be discussed with the reflections of the press.