Ağır yıldızların karbon, oksijen ve silikon yanma fazlarındaki nükleer reaksiyonların teorik modeller ile incelenmesi
Investigation of nuclear reactions in carbon, oxygen and silicon burning phases of massive stars by theoretical models
- Tez No: 504581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, M>11M ⊙ (M ⊙ = 1.9891x10 30 kg Güneşin kütlesi) kütleli bir yıldızın Karbon, Oksijen ve Silikon yanma fazında gerçekleştiği düşünülen 12C+ 12 C, 12C+ 16O, 16O+ 16 O, α+ 28 Si, α+ 32 S, α+ 36 Ar, α+ 40 Ca reaksiyonları ve bunların yanı sıra 44Ti çekirdeğinin α-bozunumu incelenmiştir. Reaksiyon gözlenirleri elde edilirken yarı-klasik WKB (Wentzel-Kramers-Brillouin) metot, çiftlenmiş kanallar formalizmi ve istatistiksel hesaplamalar kullanılmıştır. Ayrıca hesaplamalarda kümelenme modelinden faydalanılarak çekirdekler arasındaki etkileşimler tanımlanmış bununla beraber farklı fenomenolojik potansiyellerden de istifade edilmiştir. Böylelikle kullanılan metotların ve nükleer potansiyellerin reaksiyon gözlenirleri üzerindeki etkisi de ortaya çıkarılmıştır. 28Si,32S,36Ar çekirdeklerinin deformasyon durumları da göz önünde bulundurularak α+ 28 Si, α+ 32 S, α+ 36 Ar ve α+ 40 Ca reaksiyonları için reaksiyon hız tahminleri geliştirilmiştir. Diğer yandan elektron perdeleme etkisi, 12C+ 12C ve 12C+16O füzyon reaksiyonları MGECSC (More General Exponential Cosine Screened Coulomb) potansiyeli ile incelenmiştir ve deneysel veriler daha iyi biçimde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, possible reactions such as 12C+ 12C, 12C+16O, 16O+16O, α+ 28 Si, α+ 32 S, α+ 36 Ar, α+ 40 Ca that occur at Carbon, Oxygen and Silicon burning phases for M>11M ⊙ (M ⊙ = 1.9891x10 30 kg mass of the Sun) stars and also alpha-decay of 44Ti nucleus have been investigated. To obtain the reaction observables semi-classical WKB (Wentzel-Kramers-Brillouin) method, coupled channel formalism and statistical approaches have been used. In addition, in the calculations the interactions between nuclei are defined by using the clustering model and we have also utilized from the different phenomenological potentials. Thus, the effect of the methods and potentials on the reaction observables have been revealed. Taking into account deformation conditions of the 28Si,32S and 36Ar nuclei, the reaction rate estimations have been performed for the α+ 28 Si, α+ 32 S, α+ 36 Ar and α+ 40 Ca reactions. On the other hand, for 12C+12C and 12C+16O fusion reactions the electron screening effect has been investigated with MGECSC (More General Exponential Cosine Sceerened Coulomb) potential and experimental data has been explained much better.