Investigation of steady shear rheology of hazelnut paste and peanut paste
Fınfık ve fıstık ezmelerinin akışkanlık özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 50459
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT DERVİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Beş değişik fındık ezmenin ve bir fiştik ezmenin sabit gerilim reolojisi karşılaştırılmış ve incelenmiştir. Bütün olası ölçüm sistemleri denenerek, en iyi data veren ölçüm sistemi bulunmuştur. Ölçüm sistemleri arasında, koeksenli silindir ölçüm sistemi en doğru sonuç veren olarak saptanmıştır. Altı numunenin, beş değişik proses de hazırlanmış fındık ezmesi ve bir fiştik ezmesi, akışkanlık özelliklerini saptayabilmek için reolojik ölçümler yapılmıştır. Olası pek çok empirik model içinden iki en basit olanı, Power Law ve Herschel-Bulkley modellerinin, elde edilen verilere çok uygun olduğu görülmüştür. Power Law modeli her tür ezmenin reolojik sonuçlarına en uygunudur. Her iki tip ezmenin de akma gerilimi düşük olduğundan bu ezmeler için Herschel-Bulkley modeli kullanılmamıştır. Herschel-Bulkley modelinin Power Law modelinden farkı sadece akma geriliminin de modelde ayrı bir parametre olarak yer almasıdır. Maddenin akışkanlık özelliklerinin ısıya bağlı değişimini bulmak amacıyla da dört değişik sıcaklıkta ölçümler tekrarlanmış ve bulunan denklemler, ısıya bağlı değişiklikleri de içerisine alacak şekilde geliştirilmiştir. Bulunan modeller kullanılarak, maddelerin pompalama gücünü, bilinen boruçaplan için değişik sıcaklıklarda geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The steady shear rheology of five kinds of hazelnut paste and one kind of peanut paste was studied and compared. The different steady shear geometries were tried, to find the most suitable measuring system. The coaxial cylinder geometry was found to produce most accurate data. Rheologjcal measurements on the six samples, five different processed hazelnut pastes and one peanut paste, were made in order to find the transport model which best describes their flow properties. Among several possible models two of the simpler ones, the Power Law or the Herschel-Bulkley models could well approximate the data obtained. The Power Law model could be fitted to the data for all kinds of pastes. It was noticed that both hazelnut and peanut pastes had negligibly small yield stresses. Therefore, it was not necessary to use the Herschel-Bulkley model which involves the yield stress as an additional parameter as compared to Power Law. In order to study the effect of temperature on the flow behavior, measurements were made at four different temperatures and equations for temperature dependence were established. The pumping power values needed to transfer these pastes through a specified piping at different temperatures, were estimated using the models developed.