Dönüşümcü liderlik, Türk tarihindeki dönüşümcü liderler ve yönetsel etkileri
Transformational leadership, transformational leaders in Turkish history and their managerial effects
  1. Tez No: 504637
  2. Yazar: MEHMET ALİ TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Zengin bir tarihi olan Türk milleti, bu dönemde pek çok lider çıkarmıştır ve bu liderler hem Türkiye hem de dünya tarihinde yer almıştır. Türk toplumundaki başlıca dönüşümcü liderlerin yönetsel etkilerinin araştırılması, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Türk tarihindeki dönüşümcü liderler olarak Metehan, Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmet, Sultan Abdülhamit Han, Mustafa Kemal Atatürk ve Turgut Özal incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Türk tarihindeki farklı dönemlerde dönüşümcü liderlerin etkileri olmuştur ve bu liderlerin Türk toplumuna olan etkileri hala devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Turkish nation which has a rich history has been generated many leaders who have been placed in Turkish and the World's history. The basic goal of this study is to research the managerial effects of some leaders who were transformational leaders. For reaching to this goal the literature review methodology has been used and Metehan, Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmet, Sultan Abdülhamit Han, Mustafa Kemal Atatürk and Turgut Özal has been researched as the transformational leaders at Turkish history. According to the results all these leaders have been effected on Turkish nation and the impact of them are still on.