Tülü tekniği üzerine bir araştırma ve çağdaş tasarım uygulamaları
Research on tulu technique and application of contemporary design
  1. Tez No: 504641
  2. Yazar: ECEM TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEDEF ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmada Tülü ve benzeri dokumalar hakkında geçmişten günümüze genel bilgilerden yola çıkılarak örnekler verilmiştir. Tülü ve benzeri dokumaların coğrafi bölgelere göre sınıflandırılmaları yapılmıştır. Tez çalışmasına başlanırken gerekli alan araştırmaları yapılmıştır. Araştırma konusunun çıkışı post görünümlü dokumalardır. Dokunan bu parçaların giysilere dönüştürülebileceği düşünülmüştür. Dokunan parçalar post görünümlü giysilerden esinlenerek hazırlanan giysi kalıpları üzerinde renk-biçim-doku göz önünde bulundurularak el tezgahında dokunmuştur. Ana malzeme olarak yün tutamları kullanılmıştır. Birinci bölümde tülü dokumaları tarihçesi ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve tülü ve benzeri dokumalarının tablo üzerinde detaylı incelemeleri yapılmış, benzer görünümlü dokumaların dünyadaki örnekleri incelenmiş, geçmişten günümüze post görünümlü giysiler ve tülülerin giyside kullanım alanları hakkında bilgiler verilerek görsellerle desteklenmiştir. İkinci bölümde ise post görünümlü tekstillerin 1900'lerden 2000'lere kadar Moda da kullanımı hakkında incelemeler yapılmış, görsellerle desteklenmiştir. Üçüncü bölümde ise giysi tasarımlarının her aşaması anlatılarak model üzerinde çalışmanın bütünü görsellerle desteklenerek araştırma çalışmasına konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, samples were given from the general information of the past about tülü and similar texts. Tulu and similar fabrics have been classified according to their geographical area. While starting the thesis study, necessary its have been done field researches. The main topic of research is post-view textiles. It is thought that these weaving parts can be transformed into the clothes. The weaving parts are weaving on the hand loom considering the color-form-texture on the clothes patterns inspired by post-look clothes. The main material were used as wool tufts. In the first part, general information about the tülü weaving history is given and the detailed analysis of the textiles such as tulu and similar fabrics, examples of similar-looking fabrics in the world are examined, the past was supported by visually giving information about the usage areas of daytime post-look clothes and tulu's clothes. In the second part, post-looking textiles were used in fashion from 1900 to 2000 and their visuals were supported. In the third part, each step of the garment designs is explained and the whole working on the model is supported by the visuals and put into research study.