The role of discourse information in the resolution of relative clause attachment ambiguity in l2 English
İkinci dil İngilizce'de ilgi tümceciği tercihi belirsizliğinin çözümünde söylem bilim bilgisinin rolü
- Tez No: 504642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezin amacı; ikinci dili İngilizce olan Türklerin ve anadili İngilizce olan konuşurların ilgi tümcecikleri iliştirme tercihinin çözümünde, söylem bilim bilgisinin rolünü araştırmak ve tümce işleme stratejilerini iki ad öbeğinden ve bir ilgeç öbeğinden oluşan [yerel olan ad öbeği + ilgeç öbeği + yerel olmayan ad öbeği] ve ilgi tümceciğine göre ayarlanmış karmaşık isim tamlaması yapısı içeren cümlelerde karşılaştırmaktır. Örneğin;“Birisi balkonda duran [ilgeç öbeği] aktris [yerel ad öbeği] –in [ilgeç öbeği –sahiplik eki] hizmetçisini [yerel olmayan ad öbeği] vurdu”. Bu çalışma ikinci dil ve anadil konuşanların, söylem bilimsel bilgiyi ilgi tümceciği iliştirme belirsizliğinin çevirim içi ya da çevirim dışı deneylerinde, aynı ya da farklı işleyip işlemediklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Söylem bilimsel ilişkilerden anlam çıkarma, ilgi tümceciği iliştirme belirsizliğinde söz dizimsel bilgiden üstün geleceği beklenilen örtülü nedensellik kavramının bir diğer ayırt edici özelliğidir, çünkü örtülü nedensellik fiilleri sebep konusunda ek bilgi gerektirmektedir. Daha önceki çalışmaların onayladığı gibi, söylem bilimsel sonuç çıkarma söz dizimsel işlemeyi etkileyebilir, örtülü nedensellik içeren fiiller yüksek bağlanmaya (yerel olmayan ad öbeği) ve örtülü nedensellik içermeyen fiiller ise alçak bağlanmaya (yerel ad öbeği) atfetme beklentisine sebep olmaktadır. Bir dizi çevrimdışı (bir cümle tamamlama ve bir çoktan seçmeli test) ve bir çevrimiçi (kendi yönlendirmeli, kelime-kelime, çevrimiçi okuma testi) 30 ikinci dil konuşanına ve 30 tek dil konuşanına verilmiştir. Veriler tekrarlanan ölçülü ANOVA'da; koşul (örtülü nedensellik içeren ve içermeyen cümleler), tip (yerel ve yerel olmayan iliştirme tercihi içeren cümleler) ve denek değişkeni ile 2x2x2 şeklinde analiz edilmiştir. Örtülü nedensellik içeren ve içermeyen koşullarda, ana dil konuşurları için ilgi tümceciği iliştirme belirsizliği çözümünde söylem bilginin belirgin bir etkisi vardır, öte yandan, ikinci dil konuşurları her iki koşulda da sadece yerel olmayan iliştirme göstermişlerdir ki bu ikinci dil olan İngilizcenin işlenmesinde herhangi bir söylem bilim bilgisi etkisinin olmadığı anlamına gelir. Bulgular ana dil İngilizcede, kısıtlamaya dayalı işleme teorilerinin ve modellerinin tahminleriyle uyumludur örneğin; Göndergesel Teori (Crain & Steedman, 1985; Altmann & Steedman, 1988). Bununla birlikte, ikinci dil konuşurlarının sonuçları, Sığ Yapı Hipotezi (Clahsen & Felser, 2006) ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
The present thesis aims to examine the role of discourse information in determining the relative clause (RC) attachment preferences of Turkish second language (L2) speakers of English and monolinguals of English, and compares their sentence processing strategies in sentences including a complex noun phrase (NP) structure consisting of two NPs and a prepositional phrase (PP) [non-local NP + PP + local NP] modified by RC such as the following: Someone shot the servant [non-local NP] of [PP] the actress [local NP] who [RC pronoun] was standing on the balcony. The present study aims to investigate whether L2 speakers and the monolinguals perform the discourse information similarly or differently, during online and offline experiments of RC attachment ambiguity. Inference through the discourse relations is another distinguished feature of the IC (implicit causality) concept, which is supposed to overcome the syntactic information in the resolution of the RC attachment ambiguity, because the IC verbs require additional explanation about the reason“why”. As the previous studies confirmed, the discourse inference can affect the syntactic process, IC verbs yield an expectation referring for the high attachment (non-local attachment) and non-IC verbs point to low attachment (local attachment). A set of offline (a sentence completion and a multiple choice questions test) and an online (a self-paced, word-by-word online reading test) experiments were given to 30 L2 speakers and 30 monolinguals. The data were analyzed with a 2X2X2 repeated measures ANOVA by condition (IC and non-IC sentences) and type (local attachment forced, non-local attachment forced) as within-subject variables. With respect to IC and non-IC conditions, there is a significant effect of discourse information in the resolution of RC attachment ambiguity for the monolinguals, on the other hand, the L2 speakers showed only high attachment in both IC and non-IC conditions which means that there is not any discourse effect on processing L2 English. This finding is consistent with the predictions of constraint based sentence processing theories and models such as; Referential Theory (Crain & Steedman, 1985; Altmann & Steedman, 1988) in L1 English. Nevertheless, the results of the L2 speakers' can be explained by the Shallow Structure Hypothesis (SSH) (Clahsen & Felser, 2006).