Kur'an'da kellâ ile başlayan ayetlerin incelenmesi
Study of the verses starting with the kellâ in the Koran
  1. Tez No: 504668
  2. Yazar: AHMET YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖMER MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kur'an-ı Kerim Allah'ın ilahî bir hitabıdır. Bu hitabın muhatap üzerindeki tesiri, muhatabın kendisini gerçek anlamda bu hitaba muhatap olarak görüp gömememekle alakalı olduğu gibi, hitap sahibinin vermek istediği mesajı hangi lafızlarla ilettiği meselesi de önem arz etmektedir. Bu yönüyle Kur'an'da kullanılan ifadeler ve lafızlar dikkat çekicidir. Öyle ki, her bir cümlenin, her bir kelimenin, hatta her bir harfin anlatım bütünlüğü içerisinde önemli bir yeri vardır. Kur'an-ı Kerim'de, on beş ayrı surede, otuz üç defa“Kellâ/”كَلاّedatı kullanılmıştır. Bu edatın, nefyetme, reddetme, vazgeçirme, teyit etme ve uyarıp dikkat çekme gibi birçok manaları vardır. Sayılan bu anlamlara uygun olarak Kur'an'da kullanımlarının olduğu görülmektedir. Ayrıca tefsir külliyatında“Kellâ/”كَلاّ edatının müfessirler tarafından bu anlam çeşitliliği içerisinde yorumlandığı görülmüştür. Bir müfessirin tahkik anlamında yorumladığı edat, başka bir müfessir tarafından tembih manasında yorumlanabilmiştir.“Kellâ/”كَلا edatı Kur'an'ın ilk muhataplarının yanlış inanç, tavır ve eylemlerine yönelik bir reddiye ve vazgeçirme anlamında kullanılabildiği gibi, önemli bir konuya parmak basma adına tahkik manasında da kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Koran is a holy appealing of god. Besides effect of this appealing on collocutor is realited to collecutor or not wich wordings God prefer while conveyingmesages collacutors is important matter. With this aspect, expressions and wordingsare remarkable in Koran. So, there has a important role of every sentence, every word even every letter cohesively. In Koran, in fifteen different suras“Kellâ/”كَلاّprepostition is used thirty three times. There by this preposition can in different meanings according to glossators' commenting ability of verses appropriately in manner of speaking and realiting to post. As“Kellâ/”كَلاّprepostition is rejection and dissuasion for first collocutors' wrong beliefs, behaviors and actions it is used for drawing attention as enquiry to important manner as well. This preposition has different meaning such as being negativeness, rejection, dissuasion, confirm, getting attention by warning. There are usages of these meanings favourably in Koran. Moreover it's seen that“Kellâ/”كَلاّprepostition is interpreted in different varieties at the side by glossators in complete works of comment. It's found that glossator's commenting as enquiry and another glossator's evalvating as warning.