Control of process parameters in squeze casting of an aluminium piston
Alüminyum piston dövme dökümünde işlem parametrelerinin kontrolü
- Tez No: 50470
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dövme döküm, maliyeti düşürmek ve mekanik özellikleri iyileştirmek amacı ile dövme ve dökümü birleştiren yeni bir imalat yöntemidir, özellikle, otomotiv ve havacılık sanayiinde alüminyumdan yapılan hafif alaşımlı jant ve piston üretiminde kullanılmaktadır. Sertlik ve mikroyapı gibi bağıl özellikleri iyileştirmek amacı ile yöntemin bağımsız parametreleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarla bir motorsiklet pistonunu bu metod ile imal edecek bir makina tasarlanıp yapılmıştır. En yüksek performanslı pistonların imalini sağlayacak bir kontrol sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The manufacturing process, squeeze casting is a new method to combine casting and forging to decrease costs and increase mechanical properties. It is especially used in automotive and aerospace industry for producing light alloy parts such as wheels and pistons made of aluminium. The independent parameters of this method have been searched to optimize dependent properties such as hardness and microstructure. The results are used to design and implement a squeeze caster for manufacturing a motorcycle piston. A controller is designed to produce pistons of highest performance.