Cinsiyet farklılıklarının benlik saygısı ve sosyal kaygı üzerine etkisi
Gender differences in self esteem and social anxiety
- Tez No: 504711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı cinsiyet farklılıklarının benlik saygısı ve sosyal kaygı üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada ayrıca, katılımcıların yaşı, medeni durumu, eğitim seviyesi, sosyoekonomik düzeyi, kardeş sayısı gibi değişkenlerin de benlik saygısı ve sosyal kaygı üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi rastgele seçilmiş 25-55 yaş arası 47 kadın 63 erkek birey oluşturmaktadır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek adına Kişisel Bilgi Formu, değişkenleri belirlemek adına ise İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği ve Sosyal Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Spearman Koreslasyon ve Regresyon Testleri kullanılmıştır. Araştırmada uygulanan demografik özelliklere göre; Kadınların kaygı, kaçınma ve sosyal kaygı ölçeklerinden aldıkları puanların erkeklerin kaygı, kaçınma ve sosyal kaygı ölçeklerinden aldıkları puanlara oranla anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bireylerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puanlar arttıkça bireylerin kaygı, kaçınma ve sosyal kaygı ölçeklerinden aldıkları puanların düşmekte olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara yönelik olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of gender differences on self-esteem and social anxiety. The study also examined the effect of variables such as age, marital status, education level, socioeconomic level, sibling number on the self-esteem and social anxiety of the participants. The sample of the study consisted of randomly selected 47 female and 63 male individuals aged 25-55 years. The Personal Information Form was used to determine the demographic characteristics of the participants and the Two-Dimensional Self-Esteem Scale and the Social Anxiety Scale were used to identify variables. Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Spearman Correlation and Regression Tests were used in the analysis of the obtained data. According to the demographic characteristics applied in the study; It was determined that the scores of the anxiety, avoidance and social anxiety scores of the women were significantly higher than the scores of the anxiety, avoidance and social anxiety scales of the males. Individuals' scores on the scale of self-esteem have been found to decrease as the scores of anxiety, avoidance and social anxiety have increased. The discussion section at the end of the research included suggestions for researchers based on findings.