Evaluation of the middle school English language curriculum developed in 2012 utilizing Stake's countenance evaluation model
2012 yılında geliştirilen ortaokul İngilizce öğretim programının Stake'in uygunluk-olasılık değerlendirme modeli ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 504709
  2. Yazar: SUAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu çalışmada 2012 yılında geliştirilen ortaokul İngilizce öğretim programının Stake'in uygunluk-olasılık değerlendirme modeli ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ankara'da yapılan bu çalışmada karma yöntemli araştırma desenlerinden olan açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Veriler, 2 grup öğretmenden ve öğrencilerden toplanmıştır. Birinci grubu küme örneklem yöntemiyle Ankara'nın bütün ilçelerinden seçilen 349 öğretmen oluştururken, ikinci grubu ise mülakat ve gözlem yapmak için seçilen her sınıf seviyesinde derse giren 4 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, bir tutum ölçeği, bir öğretmen anketi, 10 başarı testi, bir gözlem formu, 2 mülakat ve bir odak grup görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araçların geçerliğini sağlamak için uzmanların, öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşleri alındıktan sonra güvenirlikleri ölçülmüştür. Öğretmen anketi, tutum ölçeği, gözlem formu ve başarı testleri ile toplanan nicel veriler, ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelikler kullanılarak analiz edilirken, görüşmeler kullanılarak toplanan nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, dinleme, konuşma ve yazma kazanımlarına ulaşılamadığını göstermiştir. Bunun sebepleri incelendiğinde programın planlandığı gibi uygulanmadığı ve yabancı dil öğrenmedeki başarısızlığın programdan değil planlanan program ile uygulanan program arasındaki uyumsuzluktan kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, programın uygulanışından önce var olan öğretmen, öğrenci, okul, program, ve TEOG sınavı gibi girdilerin programın uygulanışını ve programın genel çıktılarını etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the middle school English language curriculum developed in 2012 utilizing Stake's countenance evaluation. The study, conducted in Ankara, used one of the mixed-methods designs, sequential explanatory model, as research design. Data were collected from two groups of teachers and students. The first group included 349 teachers selected from all Districts of Ankara through clustered sampling method, while the second group included 4 teachers each representing one grade level (5- 8) who were observed and interviewed. Data were collected with an attitude scale, a teacher questionnaire, 10 achievement tests, interview schedules, focus group interviews, and an observation form. After opinions were taken from the experts, teachers, and students to assure the validity of the instruments, their reliability was measured. The quantitative data obtained with the teacher questionnaire, attitude scale, observation form, and achievement tests were analyzed with means, standard deviations, frequencies and percentages, while the qualitative data obtained through interviews were analyzed through content analysis. The findings indicated that the students did not attain the intended objectives regarding listening, speaking, and writing skills. The reasons behind these outcomes revealed that the curriculum was not implemented as planned and the failure of the curriculum was attributed to the discrepancy between the planned curriculum and the implemented one rather than the curriculum design. In addition, the variables/antecedents observed before the implementation of the curriculum which included teacher-related, student-related, school-related, curricular, and TEOG exam-related factors were found to influence the overall practice of the curriculum and the overall outcomes.