The Russian strategy towards the Middle East
Rusyanın Ortadoğu stratejisi
- Tez No: 504754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Rusya'nın Arap Baharı ülkelerine ilişkin metodolojisinin arkasında yatan hedefleri belirlemek amacıyla Rusya'nın Orta Doğu'ya yönelik dış politikasını ve 2011 yılından bu yana Arap Baharı ülkelerinde baş gösteren dönüşümler ile söz konusu ülkelerin siyasal gelişimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca söz konusu politikanın arkasında yatan Rus menfaatlerini belirlemeyi, Arap ülkelerinde yaşanan dönüşümlerden bu yana Rusya'nın gösterdiği yönelimleri tespit etmeyi ve bu politika karşılığında ulaşılan Rus menfaatlerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bunların yanı sıra, söz konusu politikanın uluslararası sistem üzerindeki etkisini belirlemek ve bu politikanın Orta Doğu ülkelerinin siyasal gelişimi üzerindeki etkisinin kapsamını değerlendirmek de bu çalışmanın hedefleri arasında yer almakta olup çalışmanın önemi, bu politikanın farklı ülkeler üzerinde nasıl farklı şekilde uygulandığını karşılaştırmalı olarak göstermesinde yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to analyze the foreign policy of Russia towards the Middle East and the transformations which appear in the Arab Spring Countries since 2011 and on the political development of these countries in order to state the goals behind this methodology of Russia towards these countries. Also, it aims to identify the Russian interests behind this policy and detect the Russian orientations since the Arab transformations and discover the Russian interest which achieved in exchange of this policy. as well as, it aims to identify the effect of this policy on the international system and evaluate the extent of this policy effect on the political development of the Middle East countries where the importance of this study lies on comparing the differences of this policy from one country to another.