Platon'da yönetim ahlakı
Management ethics in Plato
- Tez No: 504788
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Platon'un siyaset felsefesinde yönetim ahlakını idealist felsefesi temelinde ele almıştır. Platon öncesi dönemde filozofların varlık ve oluşa yönelik felsefeleri, insan üzerine yönelik Sofizm düşüncesi ve Sokrates'in ahlak anlayışından bahsedilerek Platon'un düşüncelerini geliştirmesine etkileri üzerinde durulmuştur. Platon'un idealist felsefesini ortaya çıkarmasına neden olan düşünceler aktarıldıktan sonra Platon idealizminin siyaset felsefesindeki yansıması olan ideal devletin karşısındaki bozuk yönetim şekillerine ilişkin düşünceleri ele alınmıştır. Bu yönetim şekillerinden bahsedildikten sonra Platon'un ideal devletinden genel olarak bahsedilmiştir. İdeal devleti oluşturan yöneticiler, güvenlik güçleri ve üreticiler üzerinde durularak ideal devleti meydana getirecek toplumsal ve siyasal unsurlardan oluşan devlet yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu yapı içerisinde her sınıfın kendi üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirip başka alanlara yönelmemesinin önemine işaret edilmiştir. Platon'un ideal devletini ayakta tutan diğer önemli unsurun ise yasalar olduğu anlaşılmıştır. Bu tezde ayrıca Platon'un ideal devlette yasalara verdiği önem, sonraki dönemde ideal devleti yönetecek meclisin üzerinde bir güç haline geldiği ve ideal devleti ayakta tutan asıl unsur olduğu görülmüştür. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan yönetim sanatını icra eden yöneticilerin nasıl ortaya çıktıklarını anlamak için aldıkları eğitimin mahiyeti üzerinde durulmuştur. Bu eğitim sonucu yetiştirilen yönetici adaylarının ne gibi ahlaki, bedensel ve akli özelliklere sahip olduklarından, ideal devlet açısından en önemli sınıf konumundaki yöneticilerin üstün meziyetleri belirtilmiştir. Platon'un siyaset felsefesi ahlak temelinde ele alındıktan sonra ideal devlette ahlakın pratiğe dökülen halinin en yüksek erdem olan adalet olduğu ortaya konulmuştur. Buna göre ideal devletteki en önemli erdemler olan ölçülülük, cesaret, dindarlık, bilgelik, aklı başındalığın sonucunda adalet erdemiyle ideal devletin ayakta duracağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has dealt with Plato's management ethics in his political philosophy on the basis of his idealistic philosophy. The philosophy concerning being and becoming of philosophers in the period before Plato, the ideas of Sophism on human and Socrates' moral sentiment have been addressed; and their impacts on Plato's developing his ideas have been also emphasised. After the ideas that led Plato to reveal his idealistic philosophy have been given, Plato's ideas about corrupt forms of government against the ideal state, which is a reflection of Plato idealism in his political philosophy, have been addressed. After mentioning these forms of government, Plato's ideal state has generally been considered. The state structure consisting of social and political elements that constitute the ideal state has been attempted to be revealed by laying emphasis on executives, security forces and producers forming the ideal state. Within this structure, it has been pointed out that it is important that each class should fulfil its task properly and should not move to other domains. It has been also understood that the other important element that sustains Plato's ideal state is laws. With the importance that Plato attached to laws, in the next period laws have been observed to be a power over the council that governs the ideal state and is the main element that sustains the ideal state. To understand the main subject matter of the study, how the executives, who perform the art of management, emerge; the nature of the education they receive has been stressed. What moral, physical, and mental qualities the executive candidates raised as a result of this education possess, the superior merits of the executives, the most important class for the ideal state have been mentioned. Addressing Plato's political philosophy based on ethics, it has been revealed that the form of ethics put into practice is justice, which is the highest virtue, in the ideal state. Accordingly, it has been evaluated that the ideal state stays strong by the virtue of justice as a result of moderation, courage, piety, wisdom, and lucidness, which are the most important virtues in the ideal state.