Continuity and change: An Annales approach to the late chalcolithic period in North Mesopotamia
Devamlılık ve değişim: Kuzey Mezopotamya Geç Kalkolitik dönemine bir Annales yaklaşımı
  1. Tez No: 504791
  2. Yazar: ŞAKİR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARIE HENRİETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Geçmişin kültürel örüntülerinin anlamsal bağlamı algılarımızın ötesinde olması, bu geçmişin içinde zamandan ve mekândan bağımsız olarak varlık gösteren herhangi bir sosyal organizasyon biçimini karmaşık ve geçişken yapmaktadır. Bu gerçekten hareketle, bu tez çalışmasında kuzey Mezopotamya coğrafyasının Geç Kalkolitik sürecinde (M.Ö. 4500-3000) artan sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sosyo-politik karmaşıklığın arkeolojik izlerinin bir bütün tarihsel okuması için zamanı coğrafik, sosyal ve bireysel olarak bölümleyen Annales yaklaşımı esas alınmıştır. Coğrafik zaman (longue durée), kuzey Mezopotamya toplumlarının doğasında ve gelişiminde çevre ve coğrafyanın oynadığı rolün bölgesel düzlemde izlenmesine olanak tanır. Sosyal zaman (conjoncture), kuzey Mezopotamya'da güney Mezopotamya kökenli Uruk kültürünün öncesinde yerel kültürel olguları (M.Ö. 4500-3700) ve sonrasında belli ölçülerde var olan sosyal hareketliliği, toplumların tarihi ve ideolojilerini (mentalité) anlamamızı sağlamaktadır. Sosyal zamanda algılanabilen kuzey Mezopotamya'daki Uruk olgusu ise, tarihsel olaylar referans alan bireysel zamanda (évènement) Orta Fırat Havzası'nda Tell Sheikh Hassan, Habuba Kabira ve Jebel Aruda'daki Uruk kolonilerinin kurulmasıyla örtüşmektedir. Böylelikle, kuzey Mezopotamya'nın Geç Kalkolitik döneminin tüm tarihinde algılanabilen devamlılık ve değişimler Annales paradigmasıyla açıklanmıştır. Ayrıca, uzun vadede birçok yerel kültürel örüntüye ev sahipliği yapan kuzey Mezopotamya'daki kültürel birikim kültürel devamlılığı sağladığı, farklı kültürel etki ve etkileşimlerin belli bölgelerde kültürel değişimlerde de rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu değerlendirme, kuzey Mezopotamya'da yapılan arkeolojik kazılar, yüzey araştırmalar ile Geç Kalkolitik dönem için yapılan yorumlamalara dayandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The semantic context of the cultural patterns of the past is beyond our perception. This fact, regardless of time and space, thus, makes any type of social organizations that existed in the past complex and transitive. Bearing in mind this fact, this study aimed to analyze the Late Chalcolithic period (ca. 4500-3000 BC) in an extensive area of north Mesopotamia with archaeological traces of an increasing socio-cultural, socio-economic, and socio-political complexity through the Annales School of History paradigm, which divides time into geographical time, social time, and individual time. Within this division, geographical time (longue durée) refers to the role of environment and geography on the nature and development of the northern communities at the regional level. Social time (conjoncture) provides a perceptible rhythm of indigenous cultural phenomena in north Mesopotamia (ca. 4500-3700 BC) prior to the Uruk culture of southern Mesopotamian origin, and a certain degree of social mobility, history of communities and their ideologies (mentalité) after the Uruk expansion (ca 3700-3000 BC). The Uruk phenomenon in north Mesopotamia can be perceived in social time. At another level, individual time (évènement), which takes historical events as the reference, coincides with the establishment of the Uruk colonies at Tell Sheikh Hassan, Habuba Kabira Süd, and Jebel Aruda in the Middle Euphrates Basin. In comparison with the earlier assessments, this analysis shows that an interpretation of continuity and change in total history (histoire totale) of the Late Chalcolithic period of north Mesopotamia is possible with the Annales paradigm. It also shows that north Mesopotamia, in the long term, hosted a number of cultural patterns; thus, provides culturally accumulated continuity, while different cultural influences and interactions, in several cases, played a key role in cultural changes. The interpretation of this thesis based on archaeological excavations, surveys carried out in north Mesopotamia, as well as previous views on the Late Chalcolithic period.