Design and VLSI implementation of an ATM switching element
ATM anahtarlama elemanı tasarımı ve VLSI olarak gerçeklenmesi
  1. Tez No: 50480
  2. Yazar: ALPER ALTINORDU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNA BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Büyük bantgenişliği ve yüksek aktarım hızlan gerektiren geleceğin iletişim hizmetleri Genişbantlı Tümleşik Hizmetler Sayısal Ağı (B-ISDN) tarafından verilecektir. Eşzamanlı Olmayan İletim Kipi (ATM) B-ISDN'nin iletim kipidir. ATM ağlarında veri hücre adı verilen sabit uzunluklu paketler halinde taşınır ve veri iletimi çok yüksek hızlarda olur. ATM ağlarında ATM hücrelerinin anahtarlanması ATM anahtarı adı verilen adanmış donanımlar tarafından yapılır. ATM anahtarlama elemanları (SE) ATM anahtarlarında, ATM hücrelerinin gerçek anahtarlanması yapıldığı temel birimlerdir. Bu tez çalışmasında, girişlerinde iki ATM paketi alacak kapasitede kuyruk ve sanal kestirme yol bulunan, akış yukarı baskı uygulamasının bulunduğu Banyan ağlarda kullanılan kullanılmak üzere bir SE tasarlanmıştır. SE, St. Louis anahtarı denilen ATM anahtarı yapısı içinde kullanılmaya uygundur ve sekizli - seri çalışmaktadır. SE, aşağıdan yukarıya bir şematik model olarak kurulmuş ve tipik 1 u,m CMOS teknolojisi kullanılarak Uygulamaya özel bir Tümleşik Devre olarak gerçeklenmiştir. Tüm tasarım süreci, Sun Sparc 2 iş istasyonları üzerinde Mentor Graphics Elektronik Tasarım Otomasyonu yazılımı, sürüm 8.4. 1. kullanılarak gerçeklenmiştir. SE transistor seliminin kapladığı silikon alam 70.5 mm2'dir ve serim yaklaşık 99000 transistor içermektedir. SE'nin iç işleyiş hızı olan 40 MHz, SE sekizli seri çalıştığından, 155 Mbit/s olan ATMnin birincil hızım desteklemektedir. 114 giriş çıkış bacağı olan serim 132 bacaklı bir PGA olarak üretilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Future communication services with large bandwidth and high transmission speed demands will be provided by Broadband Integrated Services Digital Network (B-ISDN). Asynchronous Transfer Mode (ATM) is B-ISDNs transfer mode. Data is transported in fixed sized packets called cells in ATM networks and the data transmission occurs at very high rates. Switching of ATM cells is performed by dedicated hardware called ATM switches in ATM networks. ATM switching elements (SE) are basic components in ATM switches and they are involved in actual switching of the ATM cells. A 2x2 ATM SE with two ATM cells deep input queue and a virtual cut-through path to be used in Banyan Networks with backpressure application is designed in this thesis. The SE is suitable to be used in an ATM switch architecture called the St. Louis switch where the SEs operate byte-serially. The SE is created as a schematic model using a bottom-up methodology and it is implemented by using a typical 1 um CMOS technology as an Application Specific Integrated Circuit. Mentor Graphics Electronic Design Automation software version 8.4.1. running on Sun Sparc 2 workstations is used throughout the whole design process. The chip area of the SE is 70.5 rnm^ and the transistor layout contains about 99,000 transistors. Operating speed of the SE is 40 MHz which supports the 155 Mbit/s ATM primary rate since the SE operates on bytes. The transistor layout contains 114 pins which means that the SE can be fabricated as a 132 pin PGA.