Design of arithmetic modules for VLSI circuits
  1. Tez No: 12844
  2. Yazar: MELTEM KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ARİTMETİK MODÜLLERİN VLSI DEVRELERİ İÇİN TASARIMI Karaarslan Meltem Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Müh. Böl., Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Murat AŞKAR 108 sayfa, Ocak 1991 ÖZET Çoğu sayısal sinyal işleme sistemlerinin temelini yüksek performanslı toplama ve çarpma işlemleri oluşturmaktadır. Bu tür sistemlerin VLSI tasarımında, silikon üzerinde az alan kaplayan ve yüksek hızda çalışan toplama ve çarpma makro hücrelerine gerek vardır. Çok hesap gerektiren problemlerin çözümünde, hızlı bölme hücrelerinin tasarlanması, hesaplama hızını oldukça arttıracaktır. Bu tezde, içinde 8- bit toplama, 8x8-bit çarpma ve 8- bit bölme işlemi yapan birimler bulunan bir aritmetik modül tasarlanmıştır. Bu modülün içindeki birimler, filtrelerin, mikrodenetleyicilerin, sayısal sinyal işleme birimlerinin tasarımında, makro hücreler olarak kullanılabilecektir. Toplama ve çarpma birimlerinin tasarımında, bir kapı dizisi olan“Gate Forest”ve domino mantık yapısı kullanılmıştır. Bölme biriminin tasarımında İse geçiş transistörleri kullanılmış ve tam-ısmarlama yöntemi tercih edilmiştir. 3 ü, teknoloji parametreleri kullanılarak tasarlanan aritmetik birimlerin simulasyonları yapılmış ve toplama biriminin hesaplama süresi 13 ns, çarpma birimininki ise 45 ns olarak bulunmuştur. Bölme biriminin saniyede islediği veri sayısı ise 126 Mbit'tir. Anahtar Sözcükler : VLSI tasarımı, aritmetik modüller, toplama birimi, çarpma birimi, bölme birimi. Bilim dalı sayısal kodu : 609.01.02
Özet (Çeviri)
DESIGN OF ARITHMETIC MODULES FOR VLSI CIRCUITS Karaarslan Meltem Faculty of Engineering Dept. of Electrical and Electronics Eng., M.S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Murat ASKAR 108 pages, January 1991 ABSTRACT In most digital signal processing systems, high performance addition and mul tiplication are fundamental elements. The VLSI implementation of such systems requires adder and multiplier macrocells with small silicon areas at high speeds. In the solution of numerical problems, computational speed can be increased if the high speed dividers are designed. In this thesis, an arithmetic module which contains an 8 bit adder, an 8x8 bit multiplier and an 8 bit divider is designed. The submodules can be used as macro- cells in the VLSI design of filters, microcontrollers, DSP units, e.t.c. In implementation of the adder and the multiplier, the Gate Forest structure which is a type of Gate Array in Semi-custom VLSI design and Modified Domino Logic structure are used. However, in the design of the divider, pass transistor logic and full custom methodology are preferred. Using 3 u, technology file available, the simulations of the submodules have been done. The computational time of the adder is found as 13 ns, and that of the multiplier is 45 ns. The data processed in the pipelined divider is obtained as 126 Mbits/sec. Keywords : VLSI design, arithmetic modules, adder, multiplier, divider. Science code : 609.01.02 IV