Batı medyasında Cezayir İslami selamet cephesi hareketi (1989-1992)
The approach of the western media about the movement of Algeria Islamic salvation front (1989-1992)
- Tez No: 504804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tez çalışmasının temel konusu İslami Selamet Cephesi'nin kuruluş süreci ve bu sürece batı dünyasının medya üzerinden bakışıdır. Bu kapsamda gazete, dergi, makale gibi çeşitli batı medyası organlarına başvurulmuş, bu sayede söz konusu dönemde yaşanan olaylar yakından ve ayrıntılı inceleme fırsatı bulunmuştur. Cezayir hakkında genel bir kanı oluşturmak amacıyla geniş kapsamlı bilgiler sunulmuştur. Bu bağlamda Cezayir'in coğrafi konumu, tarımı, ekonomisi gibi konuların yanı sıra Osmanlı ve sömürge dönemi tarihine ana hatları ile yer verilmiştir. Sömürge dönemi sonrası siyasi süreç ve yaşanan siyasi sorunlar, demokratik yönetime geçiş öncesi yaşanan gelişmeler, batı medyasında yer alan haberler ışığında ele alınmıştır. İslami Selamet Cephesi'nin savunduğu fikirler ve desteklediği siyasi yapının daha iyi anlaşılması amacıyla söz konusu partinin kurucuları ele alınmış, ayrıca İslami Selamet Cephesi'nin kuruluşu ve partinin idari yapısına yer verilirken, partinin yükselişinin batı dünyasındaki algılanışı vurgulanmaya çalışılmıştır. Sancılı seçim dönemleri, darbeye zemin hazırlayan süreç, darbe dönemi ve akabinde yaşanan olaylar incelenirken darbe sonrasında Cezayir'de ortaya çıkan silahlı gruplar ele alınmış ve son olarak parti programına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main theme of the thesis is the process of establisment of Algeria Islamic Salvation Front and views of the Western-World about media in the process. In this context, Western media organs such as newspaper, magazines, articles have been investigated and therefore we have a chance to examinate events took place in those era closely. Large-scale information about Algeria has been presented to form general overview. In this aspect, not only Algeria's geographical position, agriculture, economy, but history of Ottoman Empire and Colonial period have been dealt with the main lines. The political process after Colonial period and political problems, the emerging developments before democratic governance have been examined in the light of Western Media's news. The founders of Algeria Islamic Salvation Front have been scrutinized to explain better defendee opinions and political structure of party. While the foundation of Islamic Salvation Front and the party's administrative structure have been handled, the perception of party's rise by Western-World has been emphasized. Painful electoral periods, the process pave the way for coup, military coup term, and events encountered following this term have been investigated. Finally, the armed groups after the coup have been examined. Party manifesto has been given place in enclosed.