Süleymaniye kütüphanesi Atıf Efendi bölümü 2254 numaradaki şiir mecmuası (55a-99a varakları arası transkripsiyonlu metin ve inceleme )
Atıf Efendi section of Süleymaniye library poem mecmua in 2254 number (55a-99a between of pages text with transcription analysis )
- Tez No: 504823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ERDOĞAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Klasik Türk edebiyatı, edebiyatımızın önemli bir dönemini oluşturmaktadır. Bu dönemde verilen eserlere farklı kaynaklar aracılığıyla ulaşabilmekteyiz. Bu kaynaklardan biri de mecmualardır. Mecmualar, çeşitli şairlere ait eserlerin bir araya getirilmesiyle oluşan derleme eserlerdir. Tezimize konu olan mecmua, Süleymaniye Kütüphanesi Atıf Efendi Bölümü 2254 numarada kayıtlıdır. Mecmuanın çalışmamıza konu olan kısmı 55a-99a varakları arasıdır. Çalışmamız, mecmualar hakkında genel bilgilerin sıralandığı giriş bölümü, mecmuanın geneli ve 55a-99a varaklar arasının tanıtıldığı bölüm, yazma eserin transkripsiyon harfleriyle günümüz yazısına çevrildiği bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Mecmualar divanlarda bulunmayan şiirlerin tespit edilmesi, eksik şiirlerin tamamlanması, divanı olmayan bir şairin şiirlerinin ortaya konması açısından önemli görülmektedir. Üzerinde çalışma yaptığımız mecmuanın bu hususlar açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature constitutes an important stage of our literature. We can reach to the works produced in this period through different sources. Mecmûas are one of these sources. Mecmûas are the compiled works including the verse and prose works of different poet. The mecmûa that we studied in this thesis is the one which is registered in Atıf Efendi section of Suleymaniye Library with the registration number of 2254. The part of the Mecmûa that we studied includes the part between the pages 55a-99a. The study is made up of an introduction part including general information on the Mecmûas, a section informing the readers about the whole Mecmûa and the pages 55a-99a, a section consisting of a translation of the book into new Turkish with transcription letters and a conclusion part. Mecmûas are important with regard to determining the poems which are not included in the dîvâns, completing the uncompleted poems and revealing the poem of a poet without a dîvân or a lost poem. We believe that the mecmûas we studied on is important in terms of these points.