Dijital alanın tipolojileri: Dijital kültüre dair sosyolojik bir okuma
Typologies of the digital realm: A sociological reading on digital culture
- Tez No: 504824
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez sosyolojik muhayyilenin sınırları dahilinde dijital kültüre dair bir şeyler söyleme gayretinin bir ürünüdür. Son birkaç on yılda, değişimin temel saiki olan ve gittikçe kültürel bir atmosfer haline gelen dijitalleşme, zaman ve mekan parametrelerinin muhtevasını bilinen anlamlarının ötesine taşımıştır. Zaman ve mekan dönüştükçe toplum yeni yapısal mahiyetler kazanmakta ve failleri ise dönüşen yapının imkanları dahilinde tipikleşmiş eylemlilik hallerine bürünmektedirler. Bu tez, dijital kültürü, yine bu kültürün içerisinden temayüz eden tipolojiler üzerinden anlatmaya gayret etmektedir. Bu noktada, dijital kültürün temsilcisi olan bu tipler; Dijital İnsan, Youtuber, Gamer (Oyuncu) ve Trol'dür. Dijital İnsan, teknoloji karşısında yahut dijital kültürel aura içerisindeki modern bireyin durumuna dairdir. Youtuber, Trol ve Gamer (Oyuncu) ise, zaman ve mekanı, zihniyeti ve yapıyı en güzel şekilde temsil ettiğini düşündüğümüz ve aynı zamanda popüler kültürde ismi en çok zikredilen tiplerdir. Bu tez, bahsi geçen bu dört tip üzerinden bir dijital kültür incelemesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a product of saying something about digital culture within boundaries of sociological imagination. In the last few decades, Digitalisationdigitalisation, as a primary impulse of change and which also increasingly become defines a cultural atmosphere, have has moved beyond the usual conventional meanings attributed to the time and space. As time and space transform, society have been gaining new structural properties and human agency also individuals havehas obtainedembraced typical action patterns of action within the potential of this transformen transforming structure. This thesis try tries to explain the digital culture based on these typologies that come out through this culture. TOn this point, These typologies, that is are representativeant of digital culture are can be defined as the Dijital İnsan (Digital Human), Youtuber, Trol and Gamer. Dijital İnsan (Digital Human typologyn) is about the situation of modern individual against technology or in digital cultural aura. Youtuber, Trol and Gamer, on the other hand, are typologies that we think they represent the time, space, cognitive background and structure of the digital space and also most spokenpublicly best known typologies oin popular culture. This thesis is an analysis of digital culture through said these four typologiesy.