Primer dismenorede miyofasyal gevşetme tekniklerinin ağrı ve genel sağlık durumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of myofascial release techniques on pain and general health status in primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 504822
  2. Yazar: AYBÜKE SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma, primer dimenorede miyofasyal gevşetme tekniklerinin ağrı ve genel sağlık durumu üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya primer dismenoresi olan 18-25 yaş aralığında 80 birey dahil edildi. Tüm bireylerin ilk menstrual siklusta ağrının en yoğun olduğu gün demografik bilgileri alındıktan sonra, Numerik Ağrı Skalası ile ağrı ve Genel Sağlık Anketi ile genel sağlık durumları değerlendirildi. Değerlendirmenin ardından bireyler iki gruba ayrıldı. Deney grubuna ikinci menstrual siklusta miyofasyal gevşetme teknikleri uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Uygulamanın ardından değerlendirmeler tekrarlandı. Bulgular: Araştırmaya yaş ortalaması 21.17±1.65 olan 80 birey katıldı. Gruplar arasında birinci ve ikinci menstrual siklusta parametreler karşılaştırıldığında, deney grubunda olan bireylerde ağrı ve genel sağlık durumunda anlamlı bir iyileşme saptanırken (p0.05). Sonuç: Primer dimenorede miyofasyal gevşetme tekniklerinin bireylerin ağrılarının azaltılmasında ve genel sağlık durumlarının iyileştirilmesinde etkili olduğu bulundu. Miyofasyal gevşetme tekniğinin daha geniş alanda kullanılması ve dismenoreye yönelik tedavide standart prosedür şeklini alması açısından çalışmamızın literatüre ışık tutacağına inanmaktayız. Çalışmamızın ayrıca dismenorede ağrının giderilmesi, ilaç kullanımının azaltılması, dismenorenin konservatif tedavisinin geliştirilmesi ve kadın sağlığının iyileştirilmesi açısından da literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to evaluate the effect of myofascial release techniques on pain and general health status in primary dysmenorrhea. Methods: Eighty individuals were included in the study between 18-25 years of age with primary dysmenorrhoea. After the demographic information of the first menstrual cycle pain of all the patients was obtained, the pain was assessed with Numeric Pain Scale and general health status was assessed with General Health Questionnaire. After the assessment, the individuals were divided into two groups. Myofascial release techniques were applied to the experimental group in the second menstrual cycle. No treatment was applied to the control group. Evaluations were repeated after practice. Results: Eighty individuals with a mean age of 21.17 ± 1.65 years participated in the research. When the first and second menstrual cycles parameters were compared between the groups, it was determined that the parameters of pain and general health status were showed a significant improvement in the experimental group (p0.05). Conclusion: Myofascial release techniques have been found to be effective in reducing the pain of individuals and affecting overall health status in primary dysmanorrhea. We believe that our study will shed light on the use of the myofascial release technique in the wider field and the standard procedure for dysmenorrhea treatment. We also think that our study will contribute to the literature in terms of relief of dysmenorrhea, reduction of drug use, development of conservative treatment of dysmenorrhea and improvement of women's health.