Asetaminofene bağlı hepatotoksisitesinin önlenmesinde CoQ10 ve melatonin etkisi: Deneysel çalışma
The effect of CoQ10 and melatonin for prevention hepatotoxicity induced by asetaminophen: An study experimental
  1. Tez No: 504825
  2. Yazar: OSMAN AKAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AKPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Patoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Mevcut çalışmanın amacı: Asetaminofen (APAP) hepatotoksisitenin önlenmesinde koenzim Q10 (CoQ10) ve melatonin (MLT) etkisini araştırmayı amaçladık. Hepatotoksisite oluşan olgularda bu maddelerin antioksidan etkilerinin tedavide kullanılıp kullanılamayacakları ve koruyucu etkilerinin olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılacaktır. Ayrıca hepatotoksisitenin oluşum mekanizmalarında apoptozisin rolü değerlendirilecektir. Materyal ve Metot: Her grupta 10'ar tane olmak üzere Sprague Dawley (N=40) cinsi rat kullanılmıştır. Grup I (Kontrol grubu), Grup II (Asetaminofen grubu), Grup III (Asetaminofen-Koenzim Q10 grubu), Grup IV (Asetaminofen-Melatonin grubu) şeklinde gruplara ayrılmıştır. Asetaminofen tek doz oral yoldan (1gr/kg) verildi. Asetaminofen verildikten 30 dk sonra melatonin (10 mg/kg) intraperitoneal uygulandı. Asetaminofen verildikten 30 dk sonra koenzim Q10 (10 mg/kg) intraperitoneal uygulandı. Histopatolojik parametreler ışık mikroskobunda semi-kantitatif olarak skorlandı. İmmünohistokimyasal (IHK) çalışmada her olguya ait preparatlarda caspase3 ve Bax antikorları için sitoplazmik boyanma esas alındı. Serum ALT ve AST ölçümü tam otomatik biyokimya cihazında yapıldı. Serum nitrik oksit düzeyi ELISA yöntemiyle çalışıldı. Bulgular: Histopatolojik parametrelerde, İHK, biyokimyasal serum ALT ve AST çalışması sonrasında kontrol grubuyla asetaminofen verilen grup arasında anlamlı farklılıklar vardı. Gruplar arası serum NO düzeylerinde bir fark yoktu. Ayrıca serum NO ortalamaları birbirine yakın ve istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: With this study we aimed to the effect of coenzyme Q10 and melatonin for Prevention hepatotoxicity induced by asetaminophen. In cases of hepatotoxicity, antioxidant effects of these substances should be tried and used to determine whether they can be used therapeutically and whether they have protective effects. In addition, the role of apoptosis in the mechanisms of hepatotoxicity will be evaluated. Material and method: The groups consisted of: In each group there were 10 Sprague Dawley rats (N=40). Group I (Control group), Group II (Acetaminophen group), Group III (Asetaminophen-Coenzyme Q10) and Group IV (Asetaminophen-Melatonin). Acetaminophen was single doze oral administration (1gr/kg). Melatonin treatment was given as intraperitoneal injections, 10 mg/kg each, at 30 minutes following acetaminophen administration. Coenzyme Q10 treatment was given as intraperitoneal injections, 10 mg/kg each, at 30 minutes following acetaminophen administration. The histopathological parameters were scored semi-quantitative using light microscope. For every slides related to each case in immunohistochemical (IHC) studies caspase3 and Bax antibody were used to cytoplasmic staining. The semi-quantitative scoring was done with 20 objective microscope. The ALT/AST measurement in blood serum was conducted with full-automatic biochemistr analyzer. The nitric oxide in blood serum was analyzed with ELISA method. Results: There were significant differences between the groups, control group and the group with acetaminophen in histopathologic parameters, IHC, biochemical serum levels of ALT and AST studies. There was no difference between serum NO of the groups. Besides, the mean of serum NO of groups were close and it was not found to be statistically significant (p>0,05).