BİST teknoloji sektör endeksi ile dünyadaki diğer teknoloji sektör endeksleri arasındaki ilişkiler
BİST technology sector index and other worldwide relationship between technology sector indices
- Tez No: 504829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ALGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Borsa İstanbul (BİST) bünyesinde hesaplanan ve teknoloji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri kullanılarak oluşturulan teknoloji sektör endeksi XUTEK ile dünyadan seçili diğer hisse senedi piyasalarında hesaplanan teknoloji sektör endeksleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'den BİST-XUTEK endeksi ile ABD'den NASDAQ-100, Almanya'dan Deutsche Borse TecDAX, Fransa'dan Euronext CAC Technology, İngiltere'den FTSE techMARK Focus, Kore'den MSCI Information Technology, Çin'den QMX China Technology, Hindistan'dan S&P BSE Information Technology, Singapur'dan ST Technology ve İsrail'den Tel Aviv Stock Exchange Technology endeksleri yer almıştır. Çalışmada kullanılan veriler 04 Ocak 2010 tarihinden 01 Nisan 2017 tarihine kadar olan süreci kapsamaktadır. Çalışmada incelenecek olan zaman serilerinin durağanlıklarını sınanmış, ardından ARDL sınır testi ile seriler arasındaki eşbütünleşme ilişkisine dair bulgular elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, BİST-XUTEK endeksi ile ABD, Almanya, Fransa ve Singapur borsalarına ait teknoloji sektör endeksleri arasında eşbütünleşme ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. BİST-XUTEK endeksinin iç ve dış şoklara olan tepki biçimini ölçebilmek amacıyla VAR modeline dayalı etki-tepki fonksiyonları kurulmuştur. Buradan elde edilen bulgulara göre BİST-XUTEK endeksinin Kore dışındaki bütün gelişmiş ülkelere ait borsaların teknoloji sektör endekslerinde oluşan şoklara pozitif tepki verirken, gelişmekte olan ülkelerin teknoloji sektör endekslerinde oluşan şoklara negatif tepki verdiği tespit edilmiştir. Endeksler arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiş ve BİST-XUTEK endeksi ile Almanya ve Fransa borsalarındaki teknoloji sektör endeksleri arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ABD, İngiltere, İsrail ve Çin teknoloji sektör endekslerinden BİST-XUTEK endeksine doğru tek taraflı nedensellik ilişkisi olduğu da görülmüştür. M-GARCH-BEKK modeli ile iç ve dış şokların BİST-XUTEK endeksini etkileme süreleri ölçülmüş, sonuç olarak da, BİST-XUTEK endeksinin en çok iç şoklardan etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the technology sector index (XUTEK), which is calculated by using the stocks of the companies operating in the technology sector and calculated in the Stock Exchange Istanbul (BİST), and the technology sector indexes calculated in other selected stock markets in the world were investigated. Research by the scope of BIST-XUTEK index from Turkey from the US NASDAQ-100, Germany's Deutsche Borse tecdax from France, Euronext CAC Technology from the UK FTSE TECHMARK Focus, Korea from MSCI Information Technology, China from QMX China Technology from India, S & P BSE Information Technology from India, ST Technology from Singapore and Tel Aviv Stock Exchange Technology indices from Israel. The data used in the study covers the period from 04.01.2010 to 01.04.2017. The stationarity of the time series to be studied in the study was tested and then the findings of the cointegration relation between the ARDL boundary test and the series were obtained. According to the results obtained, it was determined that the BİST-XUTEK index and the technology sector indices of the US, Germany, France and Singapore stock exchanges have a cointegration relation. Impulse response functions based on the VAR model have been established in order to measure the response of the BİST-XUTEK index to internal and external shocks. According to the findings obtained here, the BİST -XUTEK index responded positively to the shocks in the technology sector indices of all developed countries except Korea, while the developing countries had a negative response to the shocks in the technology sector indices. The causality relation between the indices is examined and it is determined that there is a bi-directional causality relation between the BİST-XUTEK index and the technology sector indices of Germany and France stock exchanges. It is also seen that the US, UK, Israel and China technology sector indices have a one-sided causality relation to the BİST-XUTEK index. With the M-GARCH-BEKK model, the duration of the impact of the internal and external shocks on the BİST-XUTEK index was measured. As a result, it was determined that the BİST-XUTEK index was most affected by internal shocks.