Vatandaşların e-devlet kullanımını etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A research on the factors affecting e-government use of citizens
- Tez No: 504828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÜLENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan büyük değişim, vatandaşların gündelik hayatlarını etkilemekle kalmayıp devlet ile olan ilişkilerini bilgi toplumu temelinde yeniden tanımlamıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin özelinde internet kullanımının artması ve yaygınlaşması kamu yönetimlerini de değişim ve dönüşüme uğratmıştır. Bu değişim ve dönüşümün başat aktörü olan e-devlet geleneksel kamu yönetimine karşı değişimin simge haline gelmiştir. Vatandaşların elektronik devlet kullanmamasında etkili olan faktörlerin neler olduğu, vatandaşların e-devlet uygulamalarını nasıl algıladığı, vatandaşların e-devlet uygulamalarına ne ölçüde güvendiği ve e-devletin kamu yönetimi üzerindeki etkisinin nasıl olduğu belirlemeye yönelik Düzce il merkezinde 100 kişi üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, e-devlet uygulamalarını kullanan katılımcıların“e-devlet algısı”pozitif yönde iken, kullanmayan katılımcıların algısı negatif yöndedir. Toplumda benzer koşulları yaşan kişilerin benzer hizmet kategorilerinde hizmet alımının yoğunlaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the great change in information and communication technologies not only affects the daily lives of the citizens, but also redefines the relations with the state on the basis of the information society. Increasing use of the Internet and the widespread use of information and communication technologies in particular have caused public administrations to undergo change and transformation. The e-government, which is the dominant actor of this change and transformation, has become a symbol of change towards traditional public administration. A survey of more than 100 people was conducted at the Düzce center to determine what factors are effective for citizens to use electronic state, how citizens perceive e-government applications, how much citizens trust e-government applications, and how e-government affects public administration. According to research findings,“e-government perception”of participants using e-government applications is in the positive direction whereas the perception of the participants who do not use is in the negative direction. It is seen that people who have similar conditions in the society are concentrated in the purchase of services in similar service categories.