Şehir rekabetçiliğinde sosyal sermayenin rolü üzerine bir araştırma
A research on the role of social capital in city competitiveness
  1. Tez No: 504858
  2. Yazar: ABDULLAH ZÜBEYR AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Rekabet kavramı, yüzyıllar boyunca her alanda var olduğu gibi ekonomi alanında da etkili olmuştur. Rekabet etme, şirketleri ilgilendirdiği kadar ülkeleri, bölgeleri hatta şehirleri dahi ilgilendirmeye başlamıştır. Şehirlerin rekabet etme süreçleri günümüz dünyasının göz ardı edeceği bir alan olmaktan çıkmıştır. Artık ülkelerin rekabet savaşları yerini şehirlerin rekabet savaşlarına bırakmaktadır. Bu yüzden ekonomik faaliyet bakımından şehirler, ülkeleri geride bırakmaktadırlar. Ülkeler dünya ekonomisinde yer etmek için şehirlerini yeniden dizayn etmeliler ve şehirleri birer rekabet odağı haline getirmelidirler. Sosyal sermaye, önemi son yıllarda ortaya çıkan bir kavramdır. Bir kurumun, bölgenin ya da ülkenin sosyal sermayesi ne kadar yüksekse orada var olan ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal durumlar o kadar pozitif bir ilerleme gösterir. Kısaca sosyal sermaye, ekonomik gelişmeleri destekler bir niteliğe sahiptir. Bu çalışmada Türkiye genelinde seçilen 20 ilin rekabet etme sürecinde sahip oldukları sosyal sermaye güçlerine bakılacaktır. Bu doğrultuda illere ait bir endeks çalışması ve yoğunlaşma tablosu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of competition has been influential in the field of economy as it exists in every area for centuries. Competition has begun to interest countries, regions and even cities as much as companies are concerned. The competition processes of the cities have come from being an area that the world of today will ignore. The competition battles of the countries are now left to the competition wars of the cities. Therefore, in terms of economic activity, cities leave countries behind. Countries have to redesign their cities to make it a place for competition in the world economy. Social capital is a concept that has emerged in recent years. The higher the social capital of an institution, region or country, the more positive the economic, cultural, social and political situations that exist there. In short, social capital has a quality that supports economic development. This study will look at social capital power in Turkey in the process they have to compete across 20 provinces selected. In this direction, an index study and a condensation table were prepared.