The critical success factors for manufacturing execution systems (MES) adoption in the defense industry of Turkey: An industrial case study
Türkiye savunma sanayiisinde üretim yönetim sisteminin yayılmasındaki kritik başarı faktörleri: Bir endüstri vaka çalışması
  1. Tez No: 504859
  2. Yazar: HASAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin temel amacı, bir Türk savunma şirketinde hem nicel hem nitel yaklaşımlar kullanarak vaka incelemesi yoluyla üretim yönetim sisteminin (ÜYS) yayılmasındaki kritik başarı faktörlerini araştırmaktır. Yayılma ve uygulama değerlendirmesinde kullanılan kritik faktörler farklı ülke, sektör ve akademik kaynaklardan yapılan araştırmalardan sonra tespit edilmiş ve bunun sonucunda yüz kişilik anket uygulaması ve beş farklı kişiyle de bire bir görüşme yapılmıştır. Tez, ÜYS'nin yayılmasındaki kritik başarı faktörlerini bazı bilgi sistemleri başarı modelleri ile kurumsal kaynak planlaması araştırma modellerindeki bağımsız değişkenleri baz alarak ve bireysel kullanım ile bireysel iş performansın açıklamaya çalışmaktadır. Analiz sonuçlarına göre iletişim ve iş süreçlerinin yeniden yapılanmasının bağımlı değişkenlerle pozitif yönde ilişkili iken, ÜYS'nin karmaşıklığının bireysel kullanımda negatif bir etkisinin olduğunu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, üst yönetim desteği ve yazılım ile donanım uyumluluğu, ÜYS'nin yayılmasındaki etkili faktörler arasındadır. Dahası, nitel analiz, niceliksel analiz ile benzer sonuçları göstermektedir ve bu durum bulguların geçerliliğini artırmaktadır. Son olarak, şirket ihtiyaçlarına göre özel uyarlamaya ihtiyaç duyulmaktadır ve bu yapıldığında ÜYS'nin yayılması hızlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the Critical Success Factors (CSFs) of Manufacturing Execution Systems (MES) adoption using the case of a Turkish defense industry firm with both a quantitative and a qualitative research design. After the critical factors that are used in the adoption and implementation assessment in different countries and sectors are determined in the literature, about one hundred questionnaires and five interviews are conducted at a defense industry firm. The thesis draws upon Information System (IS) success models and Enterprise Resource Planning (ERP) research models to develop and test a model of MES adoption to the extent of individual use effect and the individual work performance effect as dependent variables. The results of the analysis reveal that communication and business process reengineering are positively related to both dependent variables, while complexity of MES has a negative relationship with individual use effect. Top management/supervisor support and compatibility of software and hardware are positively associated with the adoption of MES. Moreover, qualitative analysis shows similar results, and thus increases the validity of the findings. The results indicate that more customization is needed and more attention should be paid during the MES implementation for better adoption.